Sztafeta niepodległości żołnierzy WOT

W dniach 11-14 sierpnia, w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbędzie się sztafeta niepodległości żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej przebiegną blisko 1100 kilometrów.

Skład podstawowy sztafety będzie złożony z żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej, ale do przebiegnięcia części etapów zaproszeni zostali również przedstawicieli instytucji współpracujących z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego oraz aktywnie biegających członków lokalnych społeczności.

Skład podstawowy sztafety będzie liczył 48-osób i zostanie podzielony na dwie grupy zadaniowe: „Źródło” i „Ujście”. Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie co najmniej 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa będzie przebiegała jak najbliżej koryta Wisły.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Źródło”. Start zaplanowany jest z Białej i Czarnej Wisełki w dniu 11 sierpnia (godz. 15.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w planowanym czasie blisko 72,5 godziny.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Ujście”. Start zaplanowany jest z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8.00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w planowanym czasie ponad 56 godzin.

Metą sztafety będą błonia Stadionu Narodowego, ale zakończenie biegu odbędzie się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Trasę pomiędzy  Stadionem Narodowym a Grobem Nieznanego Żołnierza pokonają wspólnie wszyscy biegacze składu podstawowego grup zadaniowych „Źródło”
i „Ujście”.

por. Witold Sura/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl