fot. twitter.com/marekpietrzak76

[TYLKO U NAS] Płk M. Pietrzak: Należy przestrzegać tych zaleceń, które zostały wprowadzone ostatnio, czyli noszenia maseczek, trzymania dystansu. W tej chwili to są główne obostrzenia

Należy przestrzegać tych zaleceń, które zostały wprowadzone ostatnio, czyli noszenia maseczek, trzymania dystansu i to są główne w tej chwili obostrzenia, które zostały po tych drastycznych zakazach, które jeszcze do niedawna obowiązywały. Ja przypomnę, że powinniśmy zachowywać dwumetrową odległość w przestrzeni publicznej, zasłaniać obowiązkowo nos i usta w miejscach publicznych, ściśle przestrzegać zasad sanitarnych oraz kwarantanny i izolacji osób zarażonych oraz potencjalnie zarażonych – mówił pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W ostatnich dniach oczy Polaków były zwrócone – oprócz pandemii koronawirusa – na pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Swój udział w jego gaszeniu mieli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Kryzys związany z koronawirusem nie spowodował, że nie pojawiają się inne sytuacje kryzysowe. Taką sytuacją był bez wątpienia pożar największego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nasza 1. Podlaska Brygada i jej żołnierze aktywnie weszli do działań wspierających strażaków i leśników. W niedziele wybuchł pożar, a już w poniedziałek i we wtorek nasze bezzałogowe statki powietrzne prowadziły rozpoznanie terenu i z uzyskanych informacji od strażaków wiemy, że te informacje były dla nich bardzo cenne. Nasi żołnierze informowali strażaków, jak rozprzestrzenia się ogień i jakie są jego skutki – mówił pułkownik Marek Pietrzak.

Jedna ze słuchaczek zapytała o możliwość zrobienia grilla na własnym podwórku z osobami, z którymi na co dzień mieszkamy.

– W tej chwili te odmrożenia zakazów, które były, one zostały złagodzone. Należy przestrzegać tych zaleceń, które zostały wprowadzone ostatnio, czyli noszenia maseczek, trzymania dystansu i to są główne w tej chwili obostrzenia, które zostały po tych drastycznych zakazach, które jeszcze do niedawna obowiązywały. Ja przypomnę, że powinniśmy zachowywać dwumetrową odległość w przestrzeni publicznej, zasłaniać obowiązkowo nos i usta w miejscach publicznych, ściśle przestrzegać zasad sanitarnych oraz kwarantanny i izolacji osób zarażonych oraz potencjalnie zarażonych. Jeżeli przebywamy w domu i jesteśmy z tymi osobami, z którymi współżyjemy na co dzień i ten grill jest robiony gdzieś koło domu w gronie tych osób, to tutaj nie ma przeciwwskazań – wyjaśnił rzecznik WOT.

Kolejna radiosłuchaczka zapytała o bezpieczeństwo dotyczące chodzenia do jej apteki, która zmieniła zasady swojego funkcjonowania.

– Jeżeli Państwo wchodzicie pojedynczo do tego korytarzyka, nosicie maseczki, to ryzyko jest niewielkie, bo tak jak wspominamy każdego dnia, maseczka chroni nie tylko Państwa, ale też innych, czyli jeżeli w otoczeniu znajdowała się osoba, która mogłaby być nosicielem (…), myślę, że wszystkie te osoby które tam były, nie miały objawów infekcji, zakładają maseczki, więc chronią też Państwo. Jeżeli tam są otwarte drzwi na zewnątrz i jest naturalna wentylacja tego pomieszczenia, to też bardzo dobrze. Zaleca się przede wszystkim, żebyście Państwo stali przed budynkiem, czyli w tym korytarzu nie powinno się znajdować więcej niż jedna osoba, która oczekuje na pomoc farmaceuty – wskazała Aneta Trzcińska z 13. Śląskiej Brygady WOT.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem żołnierzy WOT można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj