Wyprawa na Everest w 40-lecie zdobycia szczytu przez Wandę Rutkiewicz

Czterdziestą rocznicę pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest (8848 m), którego dokonała Wanda Rutkiewicz, pasjonaci wspinaczki zamierzają uczcić wniesieniem biało-czerwonej flagi na szczyt najwyższej góry Ziemi.

„Tak się składa, że ta rocznica wypada akurat w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodłegłości” – podkreślił organizator Polish Everest Expedition 2018 Zbigniew Bąk.

Jak dodał, biało-czerwoną flagę przekazał ekipie w poniedziałek podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Pochodzący z Warszawy 45-letni Bąk poinformował również, że uczestnicy wyprawy realizować będą projekt zdobycia „Korony Ziemi”, czyli wejścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Ostateczny skład ekspedycji zostanie ustalony na początku marca.

Wanda Rutkiewicz, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, 16 października 1978 r. stanęła na szczycie Everestu jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Europejka. Zaginęła 13 maja 1992 r. na stokach Kanczendzongi (8586 m).

PAP/RIRM

drukuj