fot. episkopat.pl

Polska obchodzi 100 lat niepodległości

Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku nasz kraj po 123 latach powrócił na mapy Europy.Niepodległość kosztowała więcej niż parę kropli krwi, tym niemniej był to moment radości” – podkreślił prof. Wiesław Wysocki, historyk, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

11 listopada 1918 roku Niemcy podpisali rozejm kończący I wojną światową a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu najwyższą władzę wojskową. Trzy dni później po rozwiązaniu rady Piłsudski zyskał też władzę cywilną.

11 listopada 1918 roku był dla większości Polaków przepełniony radością z powodu rodzącej się niepodległości – mówi historyk prof. Wiesław Wysocki.

– To był entuzjazm, ale entuzjazm jedocześnie tłumiony tym, że przecież nie cała Warszawa już 11 listopada była w rękach Polski. 14 listopada przejęto dopiero kontrolę nad cytadelą, a Niemcy wysłali Warszawie specjalny oddział, który dokonał wręcz rzezi Polaków. To miała być akcja terrorystyczna dla społeczeństwa polskiego. Ta niepodległość kosztowała więcej niż parę kropli krwi, tym niemniej był to moment radości – zaznaczył historyk.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Listopad 1918 r. był początkiem budowy niepodległej Polski i walki o jej granice.

RIRM

drukuj