Autorstwa User:Darwinek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11139577

Do Sądu Najwyższego wpłynęły 44 protesty wyborcze i 55 referendalnych

Do Sądu Najwyższego wpłynęły 44 protesty odnoszące się do wyborów parlamentarnych oraz 55 protestów przeciwko ważności referendum. Termin zgłoszenia protestów upływa w środę. Protesty wyborcze mogą składać zarówno wyborcy, jak i komitety wyborcze, które startowały w wyborach.

Sędzia Sądu Najwyższego i rzecznik tego sądu, Aleksander Stępkowski, podkreślił, że w protestach wyborczych i referendalnych muszą zostać zawarte pewne warunki, np. w której komisji wyborczej był oddany głos.

– Muszą przedstawić również zarzuty co do przebiegu głosowania, ewentualnie co do sposobu ustalenia wyniku tego głosowania i przedstawić dowody uprawdopodobniające, że doszło do nieprawidłowości – wskazał Aleksander Stępkowski.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania protestów – zarówno wyborczych, jak i referendalnych – znajdują się na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów Sąd Najwyższy wydaje nie później niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym.

Z kolei uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez Sąd Najwyższy nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl