fot. PAP/EPA.

Zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych w Chorwacji

W środę o godz. 19.00 zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych w Chorwacji. Niemal cztery miliony uprawnionych do tego obywateli wybierało od godz. 7.00 przedstawicieli 151-osobowego Saboru, jednoizbowego parlamentu Chorwacji.

Środowe wybory parlamentarne w Chorwacji – jak podkreślali komentatorzy – zdominowała rywalizacja premiera Andreja Plenkovicia, lidera centroprawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), oraz prezydenta Zorana Milanovicia, nieformalnego lidera bloku Rzeki Sprawiedliwości, zdominowanego przez centrolewicową Socjaldemokratyczną Partię Chorwacji (SDP). Poprzedzające głosowanie sondaże dawały przewagę HDZ, która zdobywała w nich od 29 do 34 procent. Na drugim miejscu plasowały się Rzeki Sprawiedliwości z 21 do 22-procentowym poparciem. Z najnowszych informacji Państwowej Komisji Wyborczej Chorwacji wynika, że do godz. 16.30 frekwencja wyniosła 50,6 proc., ponad 15 punktów procentowych więcej niż frekwencja o tej godzinie w wyborach z 2020 roku. W trakcie środowego głosowania wielu obywateli zgłosiło problem braku miejsca na liście wyborczej w swoim okręgu. co wynikało najczęściej z nieposiadania ważnego dowodu osobistego.

„Żadnemu obywatelowi nie odmówiono prawa do głosowania ze względu na brak ważnego dowodu. W takim wypadku musieli oni zwrócić się do właściwych urzędów w celu wydania odpowiednich zaświadczeń o głosowaniu” – wyjaśniło w środę ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji.

Po zamknięciu lokali wyborczych komisje będą miały do 24 godzin na podliczenie głosów, po czym rezultaty zostaną wysłane do Państwowej Komisji Wyborczej Chorwacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl