fot. PAP/EPA

Wybory parlamentarne w Rosji

W Rosji trwa przedterminowe głosowanie w wyborach parlamentarnych. Wybory zakończą się w niedzielę. Rosjanie wybierają także deputowanych regionalnych i szefów regionów w niektórych częściach kraju.

Wybór nowej Dumy Państwowej to wielkie wydarzenie – podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin.

– Wszyscy jesteśmy jednakowo zainteresowani tym, aby do parlamentu wybierano ludzi odpowiedzialnych, aktywnych i autorytatywnych, którzy potrafią dotrzymać słowa – mówił.  

Rosja podzielona jest na 11 stref czasowych. Regiony na Dalekim Wschodzie były pierwszymi, które otworzyły dziś rano swoje lokale wyborcze. Wybory potrwają trzy dni.

– To pomaga uniknąć sytuacji, w której duża liczba wyborców przychodzi do lokalu wyborczego w tym samym czasie – poinformowała Tatiana Selezneva, przewodnicząca Lokalnej Komisji Wyborczej.

Z wyborów parlamentarnych została wykluczona opozycja. Z tego powodu Rosjanie protestują w pobliżu budynku Centralnej Komisji Wyborczej.

– Wybory bez opozycji to przestępstwo ze strony CKW – ocenił Sergei Studinkin, jeden z protestujących.

– Nie wierzę w uczciwość tych wyborów. Mimo że byłem członkiem komisji wyborczej przez pięć lat, to i tak nie mam zaufania – powiedział Nikolai Druzhinin, protestujący.

W wyborach do Dumy Państwowej wyłonionych zostanie 450 deputowanych. Rządząca partia Jedna Rosja, która posiada większość w izbie, ma obecnie niskie notowania – około 30 procent. Niemniej władze chcą, by Jedna Rosja utrzymała w Dumie obecny stan posiadania. Drugie miejsce – daleko w tyle za rządzącym ugrupowaniem – może zająć Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

 

TV Trwam News

drukuj