Dr J. Bartosiak: zasieki w Obwodzie Kaliningradzkim testem dla NATO

Toczy się pewna gra wobec Polski i wschodniej flanki NATO przed rozlokowaniem sił wojskowych – powiedział dr Jacek Bartosiak. Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego odniósł się do działań Rosjan na odcinku granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Władze obwodu budują zasieki.

Wcześniej media informowały o tworzeniu korytarzy, które mogłyby posłużyć do przerzutu wojska.

Dr Jacek Bartosiak tłumaczy, że te działania mają na celu wymuszenie na nas zmiany lokalizacji wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.

To, co robią Rosjanie na wschodniej flance NATO, to jest tzw. testowanie wysuniętej strategicznej obecności Stanów Zjednoczonych, jak i struktury bezpieczeństwa, której kręgosłupem są Amerykanie i amerykańskie zdolności wojskowe, które sięgają aż tak daleko – od brzegów Ameryki aż po Polskę i państwa bałtyckie. Rosjanie uważają, że obecny układ nie odpowiada rzeczywistemu układowi sił. W związku z tym, Rosjanie moim zdaniem starają się nie przekroczyć granicy eskalacji, natomiast za każdym razem pokazują, że nie możemy być pewni artykułu piątego NATO oraz gwarancji Zachodniej wobec nas, bo się martwimy zasiekami, bo się martwimy dyslokacją, bo się martwimy Iskanderami – mówi dr Jacek Bartosiak.

Rosjanie rozpoczęli budowę ogrodzenia przy granicy z Polską miesiąc temu, gdy zamknięto mały ruch graniczny w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Granica polsko-rosyjska liczy 210 km.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl