Trwa zbiórka na mobilną klinikę dla uchodźców z Syrii

Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje zbiórkę na mobilną klinikę dla uchodźców z Syrii. Zostanie ona przekazana do Libanu, gdzie schronienie znalazło około miliona Syryjczyków, którzy uciekli przed krwawą, trwającą już szósty rok wojną.

Syryjczycy żyją tam w trudnych warunkach, a pomoc starają się nieść  organizacje humanitarne – mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– To są ludzie, którzy uciekli ze swoich domów, którzy nie wyjechali do Europy, bo nie mieli pieniędzy, aby sobie opłacić wyjazd do Europy i lepszy byt, tylko czekają tam aż skończy się wojna i będą mogli wrócić do swoich domów. Potrzebna jest im pomoc, która pozwoli im przetrwać, a pomoc medyczna jest bardzo ważna – wskazuje Agnieszka Homan.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Ojciec św. Franciszek mówił o tym, że „dobrze byłoby, aby pamiątką, powiedzmy, „pomnikiem” tego Roku Miłosierdzia stało się (…) strukturalne dzieło miłosierdzia: szpital, dom opieki dla osób starszych, dla opuszczonych dzieci, szkoła tam, gdzie jej nie było (…)”.

Te słowa były impulsem do akcji Misericordes – projekt dla miłosierdzia, w ramach, której Caritas zbiera fundusze na mobilną klinikę – podkreśla Bernadetta Łacheta, pielęgniarka z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– Wewnątrz samochodu możemy wykonać wszystkie podstawowe badania diagnostyczne: EKG, USG podstawowe, możemy zaopatrzyć pacjenta, czyli zszyć mu ranę, w wyjątkowych wypadkach nawet założyć gips, zrobić podstawowe badania diagnostyczne krwi, czyli możemy zrobić poziom glukozy, cholesterolu i podstawowe parametry morfologiczne. Jest to naprawdę genialne, bo można stanąć w dużym oddaleniu od ośrodków miejskich i tam przeprowadzić wszystko to dla pacjentów, co jest niezbędne – wyjaśnia pielęgniarka z 34-letnim stażem Bernadetta Łacheta.

O tym jak dołączyć do zbiórki – mówi Agnieszka Homan.

– Mogą być to wpłaty na konto Caritas Archidiecezji Karkowskiej, może być to SMS o treści DAR na nr 75265 za 6.15 zł. Może być to też postawienie swojego awatara, wybranego spośród 30 różnych wzorów na wirtualnych polach miłosierdzia – mówi Agnieszka Homan.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej: www.we4charity.com.

Jutro natomiast rozpoczną się licytacje, które również zasilą zbiórkę. Będzie można kupić m.in. samochód marki VW Golf o numerze rejestracyjnym K1 POPE, ofiarowany papieżowi Franciszkowi w prezencie.

W akcję zbiórki na klinikę włączy się reżyser Wojciech Szumowski, autor dokumentu ,,Aleppo, notatki z ciemności”, który widział koszmar syryjskiej wojny.

– To jest nie do opisania. Warunki, w jakich żyją ludzie są straszne. Są oni pod ciągłym ostrzałem, bez wody, leków, jedzenia. To są ludzie, którzy nie mogą stamtąd uciec. To nie są ludzie, którzy podjęli decyzję, że zostają. Zwykli ludzie najchętniej by uciekli z tamtego miejsca. Aleppo jest bombardowane nieustannie – podkreśla Wojciech Szumowski.

Dziś światowe media obiegły zdjęcia 5-letniego chłopca, jednego z kilkorga dzieci, które zostały ranne w wyniku nalotów na kontrolowaną przez rebeliantów dzielnicę Aleppo.

,,Przywódcy państw odpowiedzą kiedyś przed Bogiem za to, co dzieje się w Syrii”– ostrzega melchicki arcybiskup Aleppo. Wezwał on chrześcijan na całym świecie, aby wywierali naciski na swych przywódców, domagając się od nich przywrócenia pokoju. W jego ocenie Stany Zjednoczone powinny zmienić swą politykę, ponieważ od ponad 5 lat traktują Syrię, jako miejsce walki o wpływy, władzę i pieniądze.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl