PE: będzie debata ws. morderstwa Borysa Niemcowa 

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata o zabójstwie jednego z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa oraz o „stanie demokracji” w Rosji – zdecydowali w czwartek przywódcy grup politycznych w europarlamencie.

Według przyjętego w czwartek porządku obrad debata odbędzie się w środę po południu w Strasburgu z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Dzień później eurodeputowani mają głosować nad rezolucją.

Temat ten wprowadzono do programu obrad PE z inicjatywy frakcji Europejskiej Partii Ludowej, która chce też, by uchwała, przyjęta w poniedziałek przez Zgromadzenie Polityczne ugrupowania, była podstawą do prac nad rezolucją całego PE.

W uchwale tej EPL zaapelowała o niezależne międzynarodowe śledztwo w sprawie zabójstwa Niemcowa, które określa „najbardziej znaczącym zabójstwem politycznym w najnowszej historii Rosji”. Zwraca się do przywódców państw UE, by „wzięli pod uwagę to morderstwo, gdy będą zaostrzać sankcje UE wobec Rosji”.

55-letni Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem przed murem Kremla, nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl