Czeka nas spadek inflacji?

Inflacja jeszcze w tym roku spadnie do ponad 7 procent szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński. Ekonomiści liczą, że fala podwyżek stóp procentowych jest już za nami, a pod koniec roku zacznie się ich obniżka.

Inflacja w Polsce wciąż rośnie. Wstępne dane GUS-u mówią o styczniowej inflacji na poziomie 17,2 proc. rok do roku. W grudniu było to 16,6 procent. Wzrosty cen obciążają domowe budżety.

Ceny poszły bardzo mocno w górę, przede wszystkim spożywcze ceny są bardzo wysokie – mówiła pani Kamila.

Przykładowo, najzwyklejsze jajka przez długi czas utrzymywały się w naprawdę bardzo niskiej cenie. Obecnie zdrożały o 100, 150 procent – dodała pani Aneta.

Rosną m.in. ceny warzyw. W styczniu był to skok o 23 proc. rok do roku. W analogicznym czasie o 37 proc. zdrożał majonez, a o 47 proc. papier toaletowy. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, zaznaczał, że jeszcze w lutym inflacja skoczy do poziomu 18,5 proc., ale już od marca zacznie spadać.

Płaskowyż się powoli kończy i będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji. Przypuszczamy, że w listopadzie zejdzie na poziom 7,4 procent – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rada prognozuje ostrożniej niż prezes NBP. Tegoroczna inflacja nie będzie niższa niż 10 procent. Dopiero w przyszłym roku może spaść nawet do 4 procent. Wzrost inflacji to efekt napaści Rosji na Ukrainę i szantażu energetycznego Władimira Putina. Jak zaznacza ekonomista Krzysztof Kolany, duży wpływ na obecną sytuację miało zamykanie firm w czasie COVID-19.

Nie działały całe branże. Ludzie nie mogli wydawać przez całe miesiące pieniędzy i gdy tę gospodarkę w końcu odmrożono, przywrócono do naturalnego stanu, to ta fala pieniądza popłynęła do gospodarki, wywołując wzrost cen – wskazał Krzysztof Kolany.

Remedium na rosnącą inflację było podnoszenie stóp procentowych. Po jedenastu  podwyżkach wzrost stóp zahamowano. W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 procent.

„Dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego” – poinformowała Rada Polityki Pieniężnej.

Prezes Glapiński tłumaczy utrzymanie stóp na obecnym poziomie stabilną sytuacją gospodarczą. Nie wyklucza obniżek stóp pod koniec roku.

My zaczniemy obniżać stopy, wtedy kiedy będziemy pewni, że inflacja idzie szybko do poziomu celu inflacyjnego – zaznaczył prof. Adam Glapiński.

Wyższe stopy procentowe przekładają się na wzrost rat kredytów i spadek zdolności kredytowej Polaków. Według Biura Informacji Kredytowej w lutym liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych była o 63 proc. mniejsza niż przed rokiem. Inaczej jest w przypadku innego rodzaju kredytów.

We wszystkich innych sektorach takiego hamowania nie widać. W związku z tym wydaje się, że te stopy są wciąż za niskie, aby w sensownym czasie tę inflację ograniczyć – zwrócił uwagę Krzysztof Kolany.

Rosnąca inflacja to problem ogólnoeuropejski. W lutym inflacja w Niemczech wyniosła 8.7 proc. rok do roku. W Hiszpanii to nieco ponad 6 proc. zaś na Węgrzech ponad 25 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl