źródło: Artur Bartoszewicz

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz o Polskim Ładzie: Wiele benefitów, które powinny się pojawić, może zostać utraconych ze względu na wysoką inflację. Walka z inflacją powinna być priorytetem

Wiele benefitów, które powinny się pojawić, może zostać utraconych ze względu na wysoką inflację. Walka z inflacją powinna być priorytetem, ale musi być ona prowadzona w ramach polityki pieniężnej, czyli głównym walczącym powinny być NBP i Rada Polityki Pieniężnej. Rząd próbuje jednak wchodzić w ich rolę poprzez politykę fiskalną (…). Rozwiązania proponowane przez rząd są przejściowe i ja nie jestem ich zwolennikiem. Uważam, że trzeba dochodzić do źródła i oceniać to, co staje się podstawą do wzrostu cen. Ponadto zmagamy się z zaniechaniem w ramach polityki pieniężnej, które doprowadza do tego, że inflacja rośnie w sposób niekontrolowany. Nie widzę mechanizmów, które podkreślałyby to, że RPP zaczęła panować nad problemem – mówił dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od początku roku w życie wszedł Polski Ład. Reformy podatkowe przyniosły jednak nieoczekiwane skutki i niektóre grupy straciły część swoich pensji. Do sprawy odniósł się dr Artur Bartoszewicz.

– Polski Ład to nie tylko zmiana w systemie podatkowym, ale szereg innych instrumentów, które mają doprowadzić do tego, że Polska będzie mogła się rozwijać w dłuższym terminie. System, który jest budowany w całym obszarze danin publicznych, jest bardziej solidarnościowy. Oprócz systemu podatkowego, nad którym bardzo mocno się dzisiaj dyskutuje, równolegle dokonywana jest zmiana w systemie składki zdrowotnej. Nawet jeżeli element związany z podatkiem PIT będzie w danym momencie korzystny, to okazuje się, że nałożenie dwóch rozwiązań spowoduje, iż środki do dyspozycji (jeszcze przed rozporządzeniem ministra finansów) mogłyby być niekorzystne. Okazałoby się, że ktoś ma mniejszy przelew, porównując styczeń do grudnia – podkreślił ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

– Samo założenie systemu danin publicznych ma powodować, że środków do dyspozycji będzie więcej przynajmniej dla 90 proc. społeczeństwa. Zakładamy, że dla 4-6 proc. rozwiązanie ma być obojętne, a grupa z większymi obciążeniami ma wynosić tylko 4 proc. – dodał.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że błędem Polskiego Ładu była zła komunikacja ze społeczeństwem.

– Błędnym procesem w całej reformie jest zła komunikacja. Nie było czasu na to, żeby wszystkim beneficjentom, do których miały wpłynąć korzyści, przekazać rzetelne informacje. Dosyć sporym błędem był brak analizy dot. tego, że różne zawody otrzymują wynagrodzenia w różnych momentach. Brak przetestowania systemu na specyficznych grupach spowodował, że policjanci, żołnierze, medycy, nauczyciele poczuli, że zarobki nie są takie, jakie dotychczas otrzymywali – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Ekonomista podkreślił, że przy tak dużych projektach, jakim jest Polski Ład, błędy się zdarzały i będą zdarzać.

– Chciałbym jednak, żeby dzisiaj premier jednoznacznie powiedział, że rozwiązania, które są niedoskonałe, zostaną wyprostowane przy współpracy z ekspertami najwyższej klasy i system dowiezie benefity, które zapowiadał premier – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Polska boryka się z rosnącą inflacją, która negatywnie wpływa na rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

– Wiele benefitów, które powinny się pojawić, może zostać utraconych ze względu na wysoką inflację. Walka z inflacją powinna być priorytetem, ale musi być ona prowadzona w ramach polityki pieniężnej, czyli głównym walczącym powinny być NBP i Rada Polityki Pieniężnej. Rząd próbuje jednak wchodzić w ich rolę poprzez politykę fiskalną (…). Rozwiązania proponowane przez rząd są przejściowe i ja nie jestem ich zwolennikiem. Uważam, że trzeba dochodzić do źródła i oceniać to, co staje się podstawą do wzrostu cen. Ponadto zmagamy się z zaniechaniem w ramach polityki pieniężnej, które doprowadza do tego, że inflacja rośnie w sposób niekontrolowany. Nie widzę mechanizmów, które podkreślałyby to, że RPP zaczęła panować nad problemem – podsumował dr Artur Bartoszewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Artura Bartoszewicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj