fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] L. Nadbereżny o Polskim Ładzie: Nigdy wcześniej polski samorząd nie mógł korzystać z tak obiektywnych i dobrych narzędzi finansowych

Czuję się bardzo dumny z tego, że mogę wspólnie z rządem realizować strategiczne projekty, które zmieniają codzienny komfort życia naszych mieszkańców – wskazał Lucjusz Nadbereźny, prezydent Stalowej Woli, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Kilka miesięcy temu rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił założenia programu Polski Ład. Jednym z głównych zapowiedzi mają być zmiany podatkowe dla Polaków. Według rządzących ma na nich skorzystać 18 mln obywateli, a i w ich kieszeniach ma zostać 14 mld zł rocznie więcej. Niektóre samorządy podnoszą, że zmiany oznaczają mniej pieniędzy w budżetach samorządów, ponieważ część osób przestanie płacić podatek. Innego zdania jest prezydent Stalowej Woli, który jest zwolennikiem Polskiego Ładu.

https://twitter.com/PolskiLad_PiS/status/1427973081641984000

– Bardzo istotne zapowiedzi podatkowe będą skutkować tym, że mieszkańcy Stalowej Woli i innych miast w całej Polsce będą mieli więcej środków w swoich portfelach. Dzięki temu będą mogli wydawać więcej środków na lokalnym rynku usług handlu, a dzięki temu będą również większe wpływy podatkowe. Te obawy, które są zgłaszane przez niektórych samorządowców, są przez nich podnoszone już tradycyjnie w ramach wpisywania się w retorykę totalnej opozycji. Mieliśmy już zmianę stawki podatkowej na bardzo korzystną dla wszystkich podatków. Mieliśmy zerowy PIT dla młodych ludzi i wtedy również przedstawiano czarne scenariusze. Jednak żaden z nich się nie sprawdził. Samorządy, które są dobrze zarządzane, widzą w swoich budżetach bardzo istotny wzrost podatku dochodowego – poinformował gość programu „Polski punkt widzenia”.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafi o 8 mld zł więcej.

– Jest to deklaracja pokazująca, że Polski Ład jest programem kompleksowym. Z jednej strony dba o portfele mieszkańców naszych miast tak, by się żyło lepiej, aby mieli niższe koszty podatkowe i dzięki temu mogli wydawać więcej. Z drugiej strony ten program dba o to, aby samorządy miały dalszą zdolność do bycia jednym z największych inwestorów w Polsce (…). Nigdy wcześniej polski samorząd nie mógł korzystać z tak obiektywnych i dobrych narzędzi finansowych – ocenił polityk.

W związku z programem Polski Ład rząd zagwarantował także gwarancję dochodów dla samorządów. Oznacza to, że będą one – co najmniej – na takim poziomie jak w roku poprzednim.

– Wprowadzenie reguły gwarantującej dochody samorządów na takim poziomie jak w roku poprzednim to jest coś, co naprawdę wpłynie bardzo mocno na stabilizację naszych finansów i na dobre planowanie. Jest to wielkim krokiem do tego, aby samorząd był kluczowym partnerem w realizacji Polskiego Ładu. Do tej pory niespotykane w programie inwestycji, finansowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, były również inwestycje strategiczne (…). Została przygotowana rekordowa kwota 20 mld złotych do podziału na wszystkie szczeble polskiego samorządu. Natomiast wnioski zostały złożone na ponad czterokrotnie większą kwotę 93 mld złotych. To pokazuje, jak wiele jest do zrobienia, ale również jak Polski Ład i instrumenty finansowe do realizacji najważniejszych inwestycji lokalnych są dobrze odbierane przez samorządy – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Politycy opozycji twierdzą, że proponowane przez rząd rozwiązania mogą doprowadzić do uzależnienia samorządów od władzy centralnej. Z taką tezą nie zgadza się jednak prezydent Stalowej Woli, który uważa, że „jest to zupełnie nieracjonalny i  nieoparty na jakichkolwiek faktach głos”.

– Te narzędzia finansowe, które dzisiaj są uruchamiane przez BGK, to jest właśnie istota samorządu. Nikt nam nie narzuca, jakie mamy inwestycje realizować i jakie wybierać priorytety. Samorządy mają dowolność w ocenianiu, co jest najistotniejsze dla danej społeczności lokalnej. Czuję się bardzo dumny z tego, że mogę wspólnie z rządem realizować strategiczne projekty, które zmieniają codzienny komfort życia naszych mieszkańców – ocenił prezydent Stalowej Woli.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa nie ominął również Stalowej Woli. Miasto musiało się zmagać z wieloma trudnościami, jakie wynikały z lockdownu.

– Na początku był to trudny czas, dlatego że nie mieliśmy pełnej wiedzy i danych o tym, jak duży będzie kryzys gospodarczy i jak wpłynie on na budżet Stalowej Woli i duże podmioty przemysłowe, które stanowią podstawę podatkową miasta, ale również miejsca pracy dla naszych mieszkańców i całego regionu. Jednak wszystkie tarcze antykryzysowe były systematycznie kierowane do firm działających na terenie Stalowej Woli. Podobnie było w przypadku pakietów lokalnych, które zostały uchwalone przez naszych radnych. Wsparcie finansowe na podtrzymanie programu inwestycyjnego było bardzo szybko wypłacane przez polski rząd, dzięki czemu szybko wyszliśmy z tego kryzysu bez większych problemów – wyjaśnił Lucjusz Nadbereżny.

W ostatnim czasie Komisja Europejska stosuje presję wobec polskich samorządów, które stają w obronie wartości oraz chronią rodziny. Instytucja unijna grozi, że jeżeli samorządy – które przyjęły uchwały prorodzinne – nie wycofają z tych uchwał, stracą środki unijne.

– Bardzo ważne jest to, aby w polskich samorządowca była świadomość, że sprawy ideologiczne i to jak kształtowana jest nasza lokalna polityka, mają wpływ na przyszłość naszej ojczyzny. Nie możemy ulegać pragmatyzmu i iść na skróty. Trzeba budować jasne i silne zasady także w Polsce lokalnej – podkreślił prezydent Stalowej Woli.

Gość programu „Polski punkt widzenia” odniósł się również do specjalnej ustawy dotyczącej Stalowej Woli uchwalonej przez parlament. Dokument dotyczy przekazania gruntów leśnych pod inwestycje.

– To jest szansa na stworzenie nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego na miarę XXI wieku. Ustawa, która została przygotowana po wielu debatach również z ze środowiskiem leśników, jest bardzo bezpieczna. Ona gwarantuje, że cm2 lasów państwowych w Polsce – tak pięknie dobrze i mądrze zarządzanych przez polskich leśników – nie ulegnie pomniejszeniu. Gwarancje, które zostały zapisane w tej ustawie, ograniczają jakąkolwiek możliwość prywatyzacji Lasów Państwowych i przekazania ich w sposób nieodpowiedzialny w nieodpowiednie ręce – poinformował Lucjusz Nadbereżny.

https://twitter.com/lucjuszn/status/1427324823580065796

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl