Chróścikowski: dajemy rządowi czas

Dajemy rządowi czas na podjęcie dialogu – mówi Jerzy Chróścikowski, szef Solidarności Rolników Indywidualnych. Dzisiaj związek ma złożyć pismo do Urzędu Miasta o wydłużenie do 10 marca terminu protestu rolników pod siedzibą premier Ewy Kopacz.

Rolnicze OPZZ z kolei ma dziś przedstawić szczegóły dalszych działań. Oba związki zapowiadają rozszerzenie protestów.

Wczoraj minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska rozesłała projekt rozporządzenia zakładającego dopłatę do prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego. Sawicki zaznaczył, że to jedna z odpowiedzi na postulaty rolników. Jerzy Chróścikowski zauważa jednak, że ta propozycja nie rozwiązuje w całości problemu.

– O tych sprawach wielokrotnie mówiliśmy – i w Brukseli, kiedy ja też tam brałem udział w spotkaniach, że potrzeba dwóch instrumentów. Jeden z instrumentów to właśnie mechanizm, który mówi o tym, że jest to prywatne przechowywanie i drugi – dopłaty do eksportu. Dla nas byłoby najlepiej, gdyby były dopłaty do eksportu produktu, czyli mięsa wieprzowego, który poszedłby poza rynki UE, co powoduje, że sprzedany produkt już nie zalega na rynku, nie psuje go – wyjaśnia senator RP.

Protest przed kancelarią premier trwa od czwartku, ma charakter rotacyjny. Rolnicy ustawili przed KPRM kilka namiotów; jest także kuchnia polowa.

RIRM

drukuj