fot. pixabay.com

Ceny rat kredytów znowu idą w górę

Po raz siódmy Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Wzrost o sto punktów bazowych jest zaskoczeniem dla wielu analityków, polityków, ale przede wszystkim kredytobiorców. Raty kredytów hipotecznych po raz kolejny mogą znacznie wzrosnąć.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe zdecydowanie mocniej, niż spodziewała się większość analityków. Podczas kwietniowego posiedzenia  zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 3,5 do 4,5 procenta.

– Decyzje są podejmowane w oparciu o wskazania rynkowe. Dzisiaj z wielką inflacją, z wielkim wzrostem cen mierzy się cały świat. To jest przede wszystkim spowodowane wojną i niestabilnością zwłaszcza na rynku cen energii, ale także na innych rynkach – podkreślił Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Podwyższenie stopy procentowej ma zapobiec nadmiernemu osłabieniu złotego.

– Podwyższenie stóp procentowych trochę zastopowało ten proces, nawet  przez moment złoty się umocnił. To widzieliśmy też np. w pewnym niewielkim spadku cen benzyny – zauważył prof. Jerzy Żyżyński, ekonomista.

RPP tylko dwukrotnie w swojej ponad 20-letniej historii mocniej podwyższyła cenę pieniądza – w sierpniu 2000 r. o 1,5 punktu procentowego oraz w listopadzie 1999 r. o 2,5 punktu procentowego.

– To jest powrót do tego, co już było wcześniej. Stopy procentowe też były wysokie i trzeba było płacić za to kredyty. Później był okres pewnego komfortu, a potem znowu pogorszenie sytuacji. Miejmy nadzieję, że to się skończy i wrócimy do tego, co ja uważam za normalność dla polskiej gospodarki, czyli 1,5-procentowa stopa referencyjna Banku Centralnego – powiedział prof. Jerzy Żyżyński.

Wzrost stóp procentowych o 1 punkt procentowy jest jednak sporym zaskoczeniem dla kredytobiorców. Ceny rat po raz kolejny pójdą w górę.

– To jest tragedia dla wielu młodych rodzin, które kupują mieszkania na kredyt, a także dla rolników, dla przedsiębiorców. Potrzebne są działania osłonowe. My jako Polskie Stronnictwo Ludowe proponujemy, aby polskie banki z polskim kapitałem wyzerowały marże – wskazała Urszula Pasławska, poseł PSL.

Walka z inflacją nie powinna odbywać się kosztem polskich rodzin – zaznaczył Michał Wypij, poseł Porozumienia.

– Szukamy sposobu na skuteczną walkę z inflacją, więc zacznijmy od rządu. Zacznijmy od ograniczenia wzrostu biurokracji, która rozrosła się niesamowicie w ciągu ostatnich 5 lat. Sama Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwiększyła ilość etatów o ponad 300 procent. Myślę, że tutaj szukajmy sposobu, a nie szukajmy oszczędności w kieszeniach polskich rodzin – tłumaczył Michał Wypij.

Z kolei Platforma Obywatelska w najbliższym czasie ma przedstawić projekt ustawy o ochronie polskich rodzin, które spłacają kredyty hipoteczne. Ustawa ma umożliwić przywrócenie wysokości rat kredytu do poziomu z końca roku.

– (Projekt – przyp. red.), który przede wszystkim zadba o to, aby państwo i banki – państwo i banki zarabiają na inflacji, a obywatele tracą – wzięły odpowiedzialność finansową za przywrócenie wysokości rat kredytu do poziomu z końca roku – podkreślił Donald Tusk, przewodniczący PO.

Zapowiedź przewodniczącego PO pokazuje, że nie do końca rozumie on obecną sytuację – ocenił prof. Jerzy Żyżyński.

– Donald Tusk powinien zająć się sprawami, na których się zna, jeżeli się na czymś w ogóle zna. W każdym razie nie (powinien – przyp. red.) zajmować się sprawami, na których się nie zna i których nie rozumie – akcentował ekonomista.

Normalizacja poziomu stóp procentowych może nastąpić nawet za dwa lata.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl