fot. pl.freepik.com

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan sprzeciwia się proeutanazyjnemu spektaklowi. B. Wróblewski: Naszym zadaniem powinno być stworzenie ludziom jak najlepszych warunków do życia, a nie zachęcanie ich do tego, aby to życie kończyć

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan przy Fundacji Lux Veritatis domaga się usunięcia z repertuaru Teatru Nowego w Poznaniu spektaklu pt. „Prawo wyboru” promującego tzw. eutanazję. O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”. „Celem spektaklu i wszystkich elementów towarzyszących jest oswojenie ludzi z problemem eutanazji, a naszym celem powinno być stworzenie ludziom jak najlepszych warunków do życia, a nie zachęcanie ich do tego, by to życie kończyć. Polska konstytucja chroni prawo do życia, a nie zapewnia prawa do śmierci” – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski.

W piśmie skierowanym do dyrekcji teatru wskazano, że spektakl, podczas którego to widzowie decydują o życiu lub śmierci bohaterów, godzi w podstawowe prawa człowieka.

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan żąda też usunięcia z holu teatru tzw. „kapsuły śmierci”, czyli urządzenia mającego służyć do odbierania sobie życia za pomocą jednego przycisku. Maszynę mogą obejrzeć także dzieci.

Poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski, wskazał, że prawdziwym celem tych inicjatyw jest przygotowanie gruntu pod poparcie społeczne dla procederu wspomaganego samobójstwa, który jest w Polsce nielegalny.

– Celem spektaklu i wszystkich elementów towarzyszących jest oswojenie ludzi z problemem eutanazji, a naszym celem powinno być stworzenie ludziom jak najlepszych warunków do życia, a nie zachęcanie ich do tego, by to życie kończyć. Polska konstytucja chroni prawo do życia, a nie zapewnia prawa do śmierci. W tym sensie reakcja Centrum jest zgodna z aksjologią polskiej konstytucji – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

Także Instytut Ordo Iuris wystosował petycję do władz samorządu wielkopolskiego o zaprzestanie finansowania spektaklu ze środków publicznych. Apel można podpisać [tutaj].

Do tej pory podpisało się pod nim ponad 3 tys. osób.

RIRM

drukuj