fot. twitter.com/Straz_Graniczna/

Nowe uprawnienia funkcjonariuszy Straży Granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej zyskują od dziś większe możliwości w zakresie wystawiania mandatów. To efekt wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia MSWiA rozszerzającego katalog wykroczeń, za które mogą karać pogranicznicy.

Od teraz Straż Graniczna może wystawić mandat m.in. za nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym.

Strażnicy Graniczni ukażą też za nieuprawnione oznakowanie pojazdu jako uprzywilejowanego czy omijanie rogatek na przejazdach kolejowo-drogowych. Rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, wskazała, że zmiany ułatwią pracę funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej sami wnioskowali i prosili o zmianę, jeżeli chodzi o uprawnienia do wystawiania mandatów za konkretne wykroczenia. Tyczy się to przede wszystkim kontroli na drogach przygranicznych. Do tej pory funkcjonariusze Straży Granicznej w przypadku tego typu wykroczeń musieli wzywać policję lub skierować sprawę do sądu. W tej chwili sami mogą wystawiać mandaty. To dość duże udogodnienie dla kierowców, bo nie muszą czekać na przyjazd policji – powiedziała por. Anna Michalska.

Pogranicznicy już wcześniej mogli wystawiać mandaty m.in. za jazdę bez świateł czy wjazd do lasu pomimo zakazu. Nowe regulacje usprawnią ich pracę, zwiększą bezpieczeństwo w ruchu drogowym i odciążą funkcjonariuszy policji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl