fot. TV Trwam News

SG: Wydano już ponad 1,3 tys. zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już 1318 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – poinformowała ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 1168 pozwoleń, natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 150. Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

Od 2 września br., w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września 2021 roku Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 25 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym prawie 14 tys. miało miejsce w październiku br.

„Wczoraj strażnicy graniczni odnotowali 582 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 9 nielegalnych imigrantów” – poinformowała Straż Graniczna.

Jak podała dziś na Twitterze Straż Graniczna, wśród zatrzymanych jest 4 obywateli Tadżykistanu, 4 Somalijczyków i obywatel Iraku.

PAP

drukuj