fot. pixabay.com

[NASZ DZIENNIK]: Rusza Wielka Nowenna do Aniołów Stróżów Dzieci

Już w piątek rozpoczynamy Wielką Nowennę do Aniołów Stróżów Dzieci. Podejmij ją razem z nami!

Wielka Nowenna do Aniołów Stróżów Dzieci to duchowy dar dla uczniów u progu nowego roku szkolnego. W dniach od 23 września do 1 października „Nasz Dziennik” będzie publikować rozważania i modlitwy na kolejne dni anielskiej nowenny w intencji dzieci i młodzieży. Materiały dostępne będą także na stronie internetowej „Naszego Dziennika”.

– Błogosławię tej nowennie i wszystkich zachęcam do modlitwy nią za dzieci, do odkrycia przemożnej pomocy Aniołów, którzy towarzyszą naszej drodze życia, a z którymi kiedyś, daj Boże, spotkamy się w rzeczywistości już niebiańskiej – zaakcentował ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że istnienie aniołów jest prawdą wiary.

– To istoty duchowe, bezcielesne, o których mówi Pismo Świętego Starego i Nowego Testamentu. Trzeba zawsze pamiętać, że Anioł Stróż jest darem od Pana Boga dla człowieka, ma nam pomóc na drodze do zbawienia – podkreślił.

– Anioł Stróż to byt duchowy, który służy człowiekowi mocą Bożą, ale także przedkłada nasze modlitwy, potrzeby przed tron Boży. Natchnieniami dla serca i umysłu przypomina o wypełnieniu się woli Bożej w naszym życiu, pomaga przezwyciężać skłonność do czynienia grzechu – tłumaczył ksiądz arcybiskup.

Dlatego wzywanie mocarzy anielskich w intencji młodego pokolenia, które – jeszcze nieuformowane duchowo – szczególnie narażone jest na zasadzki złego ducha, ma ogromne znaczenie. W nowennę włączają się różne parafie i wspólnoty. Każdy może dołączyć. Stańmy się apostołami tej modlitwy w swoich środowiskach.

– Tak jak mamy kontakt z kimś bliskim, podobnie Anioł Stróż ma stać się naszym przyjacielem. Jego zadaniem jest pomagać nam w wyborach, których codziennie musimy dokonywać – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Modlitwa nowenną to prośba o to, żeby dzieci i młodzież otwierały się na pomoc anielską.

– Wierzymy, że aniołowie to szczególni opiekunowie posłani przez Pana Boga dla każdego człowieka. Na podstawie aktu stwórczego każdy, również osoby niewierzące, ma swojego Anioła Stróża, który towarzyszy człowiekowi od mementu poczęcia aż do śmierci. Jednak owocność anielskiej misji zależy od naszego osobistego otwarcia się na jego obecność – zwrócił uwagę metropolita częstochowski.

Zachęcając do podjęcia nowenny, kapłan podzielił się osobistym świadectwem.

– Byłem wychowywany w przedszkolu prowadzonym przez siostry michalitki. Od dzieciństwa towarzyszy mi wiara w realność istnienia aniołów. Odwoływanie się do Anioła Stróża jest dla mnie czymś bardzo naturalnym przez całe moje życie, także w mojej arcybiskupiej posłudze. Od dzieciństwa – wiem, że po dziś dzień – siostry michalitki modlą się za mnie, by Anioł Stróż działał skutecznie nie tylko na mojej drodze, ale również tych, do których jestem posłany – wyznał ks. abp Wacław Depo.

Nowenna składa się z modlitwy wstępnej, Koronki do Dziewięciu Chórów Anielskich, fragmentu biblijnego z rozważaniem na dany dzień oraz modlitwy końcowej do Aniołów Stróżów. Autorem nowenny jest ks. Mateusz Szerszeń CSMA. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreślił, że poprzez zawarte w niej treści chciał przede wszystkim ukazać znaczenie modlitwy za dzieci i młodzież, jak również zagrożenia, na które są narażone we współczesnym świecie.

– Jako dorośli jesteśmy zobowiązani do modlitwy za dzieci i młodzież, a także do tego, aby proces wychowawczy, który podejmujemy, był oparty na wartościach moralnych oraz przekazie wiary – zaakcentował michalita.

Jak ocenił, dziś coraz częściej widzimy dysfunkcje już w samych rodzinach na skutek braku komunikacji, piętrzących się problemów, z którymi młody człowiek pozostaje sam.

– Ma miejsce też pewna forma zamachu na szkoły, jeśli chodzi o indoktrynację uczniów. Zauważamy w tym względzie niepokojące ruchy różnych środowisk. Przestrzenią, w której młody człowiek spędza dziś bardzo dużo swojego czasu, jest świat internetu, stąd nie możemy być obojętni też na to, w jaki sposób dzieci i młodzież z niego korzystają, jakie treści trafiają do nich przez social media – mówił ks. Mateusz Szerszeń CSMA.

Duchowny zwrócił uwagę, że zagrożenia, których doświadcza młode pokolenie, przede wszystkim rozgrywają się na płaszczyźnie walki duchowej.

– Michał Archanioł i aniołowie jako duchy dobre są w sposób szczególny posyłani do ludzi, aby bronić ich przed złem, aby chronić przed podejmowaniem złych decyzji, popadaniem w grzechy, przed lekceważeniem pokus. Walka duchowa między aniołami dobrymi i złymi toczy się głównie w sumieniu człowieka. Modlitwa za dzieci przez przyczynę aniołów jest bardzo istotna, zważywszy na fakt, że młode pokolenie jest na początku drogi formowania swojego sumienia. Nowenna za dzieci i młodych przez wstawiennictwo Aniołów Stróżów to troska o ukierunkowanie ich sumień na wybór dobra – podkreślił ks. Mateusz Szerszeń CSMA.

Zacznijmy od modlitwy

W nowennę włączą się wspólnoty Nieustającego Różańca Świętego. Ich krajowy koordynator, Urszula Strynowicz, każdego zachęca do takiego wysiłku duchowego w intencji dzieci i młodzieży.

– Nie żałujmy swojego czasu na modlitwę za młodych. Udział w anielskiej nowennie w ich intencji to także modlitwa za Polskę. Dziś młode pokolenie, niebawem w pełnoletniości będzie decydować o losach Ojczyzny. Udział w nowennie anielskiej to dar dla uczniów z myślą o pomyślnej przyszłości Polski – oceniła.

Przypomniała, że dziewięciodniowa modlitwa przygotuje nas też do przeżywania święta Aniołów Stróżów, które w kalendarzu liturgicznym obchodzimy 2 października.

– Bóg daje nam Aniołów Stróżów, by się nami opiekowali. Pamiętajmy o tym w czasach ogromu zagrożeń i duchowych, i fizycznych. Jest dla mnie radością, że wielu Polaków podejmie nowennę. Modlitwa za młode pokolenie jest bardzo ważną sprawą – mówiła Urszula Strynowicz.

Nowennę podejmą m.in.: sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, parafia pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Chrośli, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy, Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, Wojownicy Maryi, Różaniec Rodziców za dzieci, Diakonia społeczna Ruchu Światło-Życie z Bydgoszczy, wspólnoty Nieustającego Różańca Świętego.

Z wielkim uznaniem o inicjatywie nowenny mówiła Malwina Wyszyńska, koordynatorka w Polsce dorocznej inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu” papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a zarazem współorganizatorka pierwszych sobót miesiąca dla dzieci w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

– Zwłaszcza rodzice, nauczyciele, mając świadomość tego, jak ważne jest wychowanie młodego człowieka w duchu wartości chrześcijańskich, przy natarczywej propagandzie ośmieszającej to, co związane z wiarą katolicką, powinni zacząć działać. Wszystko zaczyna się od modlitwy, dlatego nowenna przez wstawiennictwo Aniołów Stróżów, którzy są 24 godziny na dobę z każdym z nas, to prośba o to, aby dzieci i młodzież na co dzień słyszały głos swojego Anioła, by otwierały się na jego pomoc. Dzięki temu dajemy naszym dzieciom to, co najistotniejsze, uczymy je otwierać się na Bożą łaskę, której pośrednikami są nasi anielscy opiekunowie – zaznaczyła Malwina Wyszyńska.

– Podejmiemy nowennę całą rodziną – wezwała.

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl