fot. PAP/Artur Reszko

80. rocznica akcji „Burza”

W siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zainaugurowano oficjalne obchody 80. rocznicy przeprowadzenia akcji „Burza”. W wydarzeniu bierze udział m.in.: zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski, a także inni eksperci, historycy, którzy przedstawią dorobek IPN-u w zakresie badań nad dziejami Armii Krajowej. W programie jest także prezentacja kolekcji archiwalnej Zdzisława Gwozdka dotyczącej Armii Krajowej na ziemi białostockiej.

Wielowymiarowe znaczenie operacji „Burza” przeprowadzonej przez AK po latach jest jeszcze ciekawsze i warte opowiadania kolejnym pokoleniom – powiedział dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.

Akcja „Burza” miała na celu pokazać wkraczającym od wschodu Sowietom, że istnieje Polskie Państwo Podziemne, istnieje państwo polskie niezależne, niepodległe, ze swoją armią, władzami cywilnymi, które w sposób demonstracyjny przez pewien czas ujawniało się przed Sowietami aż do momentu, gdy tak jak na Kresach żołnierze 27. Dywizji Piechoty czy też innych oddziałów byli internowani, siłą wcielani do armii Berlinga bądź też zsyłani do Związku Sowieckiego – powiedział dr Marek Jedynak.

Akcja „Burza” to operacja polityczno-wojskowa Armii Krajowej wymierzona przeciwko Niemcom, trwająca od 4 stycznia 1944 roku, kiedy Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Polski – do stycznia 1945 roku. Decyzję o jej rozpoczęciu podjął gen. bryg. Tadeusz Komorowski „Bór”.

Transmisję konferencji z Białegostoku na temat obchodów rocznicowych można oglądać na kanale IPNtv.

RIRM

drukuj