fot. Przemysław Keler KPRP

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ze stolicy popłynęła modlitwa w intencji Polski

W przededniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ze stolicy Polski popłynęła modlitwa w intencji naszej Ojczyzny i ofiar powstańczego zrywu. Przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie sprawowana była uroczysta Eucharystia.

79 lat temu, 31 lipca 1944 roku, dowódca Armii Krajowej, generał Tadeusz „Bór” Komorowski wydał decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego.

– Powstanie Warszawskie było elementem akcji „Burza”, czyli zaplanowanej akcji zajmowania obszarów państwa polskiego przed wkroczeniem Armii Czerwonej, ustanawiania struktur władz cywilnych podległych rządowi na uchodźstwie i występowania wobec Armii Czerwonej jako gospodarze – mówił dr Adam Dąbrowski z Archiwum Akt Nowych.

Miał to być wyraźny sygnał, że Polacy chcą walczyć o suwerenność. Powstanie było militarnie skierowane przeciwko Niemcom, a politycznie przeciw Sowietom. Walki trwały 63 dni i zakończyły się kapitulacją Armii Krajowej. Poległo 18 tysięcy żołnierzy. Niemcy pomordowali 180 tysięcy cywilów, zrównali Warszawę z ziemią i nie chcieli, by kiedykolwiek się podniosła.

Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp Wiesław Lechowicz.

 

– Powstańcy Warszawy bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju. To były – mówiąc językiem ks. bpa Gawliny – owe sprężyny chrześcijaństwa, które pobudzały mieszkańców stolicy do oporu – mówił podczas homilii ks. bp Wiesław Lechowicz.

W uroczystościach udział wziął również prezydent Andrzej Duda.

– Powstańcy walczyli o zasady, o odzyskanie wolnej, suwerennej, niepodległej Ojczyzny, o wolną Polskę. Tak bardzo chcieli, aby wróciła na mapę. Przecież wiedzieli, że w większości idą na śmierć, a jednak Polska była tego warta – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Większość dokumentów z czasów Powstania uległo zniszczeniu. Po zakończeniu II wojny światowej władze komunistyczne zabiegały o to, by wymazać Powstanie Warszawskie z pamięci Polaków. Część dokumentów przetrwała. W Archiwum Akt Nowych w Warszawie znajduje się ponad 250 tysięcy stron dokumentów konspiracyjnych z tamtych czasów, zachowały się również zdjęcia.

– Ten zbiór może w niewielkim stopniu, ale cały czas się powiększa. Jest on regularnie poddawany zabiegom konserwatorskim, gdyż najczęściej jest w bardzo złym stanie technicznym, a proces konserwacji jest wstępem do digitalizacji – stwierdził dr Adam Dąbrowski.

Dnia 1 sierpnia br. w rocznicę wybuchu powstania, ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. Do przyłączenia się zaprasza organizator, prezes Roty Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz.

– Spotykamy się o godzinie 17.00 na Rondzie im. Romana Dmowskiego w centrum Warszawy – powiedział Robert Bąkiewicz.

https://twitter.com/RBakiewicz/status/1686018472260624389

Na Placu Krasińskich – miejscu docelowym Marszu – zaplanowany jest występ artystyczny. Będzie można usłyszeć patriotyczne pieśni w wykonaniu Norberta Smoły Smolińskiego oraz Dziecięcej Ferajny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl