Dźwiękiem syren i dzwonów uczczono 69. rocznicę Powstania Warszawskiego

W miastach Mazowsza o 17.00, w godzinie “W”, o której wybuchło Powstanie Warszawskie, rozległy się syreny alarmowe. Rocznicę powstania uczcił także dźwięk dzwonów, które zabrzmiały w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz w kościołach garnizonowych Warszawy Bemowa, Warszawy Wesołej, Legionowa i Rembertowa, a także w kościołach archidiecezji warszawskiej.

W godzinę “W” w stolicy i 250 miejscowościach województwa zabrzmiały syreny alarmowe. Mieszkańcy oddali hołd bohaterom powstania poprzez zatrzymanie się na ulicach i minutę ciszy.

Obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się przed południem przy pomniku “Mokotów Walczący – 1944″ w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, skąd pod obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z pułku “Baszta” przy ul. Dworkowej wyruszył “Marsz Mokotowa”. Dzieci uczestniczące w akcji “Lato w mieście” złożyły kwiaty, zapaliły znicze i odśpiewały  piosenki powstańcze pod pomnikiem Małego Powstańca na Starym Mieście.

Wczesnym popołudniem pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego “Grota” zostały złożone kwiaty, następnie odbyła się uroczystość pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po południu złożono także wieńce przy grobie gen. Antoniego Chruściela “Montera” na Wojskowych Powązkach.

W weekend Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza m.in. na fotograficzną grę miejską “Twoja klisza z Powstania”, przejazd rowerowy “Masy Powstańczej 2013″, rodzinne spotkanie edukacyjne “Szukamy bohaterów” oraz Mszę św. dla warszawiaków i harcerzy w muzealnym Parku Wolności.

5 sierpnia odbędzie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku upamiętniającym 50 tys. jej mieszkańców zamordowanych podczas Powstania Warszawskiego znajdującym się na skwerze w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. W następnym dniu w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty monument upamiętniający filmowców, członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego pt. “Warszawa Walczy”.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego zakończy zgaszenie 2 października ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości Powstania Warszawskiego rozpoczęły się we wtorek przed pomnikiem-głazem, upamiętniającym Żołnierzy “Żywiciela” na stołecznym Żoliborzu, gdzie zostały złożone wieńce, zabrzmiała salwa honorowa i odbył się apel poległych.

W środę przed południem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, a także inauguracja muzealnej wystawy “Powstanie Warszawskie w malarstwie Jana Chrzana”.

Wieczorem przy Pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich sprawowana była uroczysta Msza św. polowa, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Następnie został odczytany apel poległych. Uroczystości zakończył koncert “Sierpniowa melodia”, poświęcony historii najsłynniejszych piosenek powstańczych.

W 400 miejscach upamiętniających Powstanie Warszawskie strażnicy miejscy i harcerze zapalili znicze oraz złożyli wieńce z szarfami w barwach stolicy.

Historyk prof. Jan Żaryn mówi, że Powstanie Warszawskie było bez wątpienia ostatnią – w czasie wojny – próbą uratowania naszych marzeń o niepodległej Polsce, tak aby stały się one realną koncepcją polityczną.

– Powstanie Warszawskie – choć z nazwy stołeczne – dotyczyło całej Polski i dziś również dotyczy wszystkich Polaków. Była to walka o suwerenne państwo polskie wpisujące się w te państwa, które zasłużyły na uznanie międzynarodowe, jako walczące z III Rzeszą. Niestety nasi sojusznicy mając wybór między interesami polskimi i ich ochroną, a interesami imperialnymi sojusznika, czyli związku sowieckiego – wybrały drugiego, co jest niewątpliwie najistotniejszym kontekstem międzynarodowym, który powinien być przypominany podczas obchodów powiedział  prof. Jan Żaryn.

Historyk prof. Mieczysław Ryba, zwraca uwagę, że skala bohaterstwa walki o niepodległość sprzed 69 lat była nieporównywalna z niczym innym co się wówczas działo w Europie, dlatego tak ważne jest oddanie hołdu bohaterom powstania. Uczestnictwo w obchodach rocznicy jest także bardzo ważne dla cementowania naszej wspólnoty narodowej – dodaje profesor.

– Po pierwsze uświadamia nam i młodemu pokoleniu czym jest niepodległa Polska. Jaką ceną się ją zdobywa i oczywiście jaką postawę powinniśmy przyjmować do własnego państwa i narodu. To mocno inspiruje, daje pewien impuls do tego, żeby dzisiaj realizować patriotyzm w takich warunkach jakie są. Poza tym wspólnotę narodową cementują pewne symbole. Wokół tego się gromadzimy, mamy pewien wspólny kod historyczny, wspólne odniesienia. To ma fundamentalne znaczenia dla tego byśmy byli wspólnotą i jako wspólnota, bazując na przeszłości osiągali pewne cele w przyszłości. Naród bez znajomości swoje przeszłości  nigdy nie będzie narodem wielkim we współczesności – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego “Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk.

Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta. Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy – burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spłonęły archiwa i dzieła sztuki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl