Hołd dla Powstańców Warszawskich

W niemalże całej Polsce trwają obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd powstańcom oddano dziś przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.

W przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego hołd powstańcom oddano przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.

Za ofiary Powstania Warszawskiego modlono się podczas uroczystej Eucharystii.

– Z tego miejsca, krew powstańców woła o wierność Bogu i troskę o Ojczyznę. Potrzeba nam zgody, potrzeba nam jedności – podkreślał w czasie homilii ks. bp gen. bryg. Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W uroczystościach uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że dlatego mamy wolną Polskę, że zawsze w naszym narodzie byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza niż wola wroga.

– To dzięki wam. Dzięki waszemu heroicznemu zrywowi tamtego sierpnia. To dzięki wam, tym, którzy przeżyli. Trwali w pamięci i w świadectwie, i wychowywali młode pokolenia. To dzięki wam bohaterom Powstania Warszawskiego jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy. I jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. W wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce – akcentował Andrzej Duda.

Uroczystości zwieńczył – uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

Centralne uroczystości odbędą się jutro w Warszawie. O uczczenie pamięci powstańców apelował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– 1 sierpnia oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy przez 63 dni nieustępliwie walczyli z Niemcami. Bili się nie tylko o wolność, ale także o godność dla Warszawy, miasta niezłomnego – podkreślał szef MON.

Ten hołd to także szacunek dla grobów powstańców, to świadectwo pamięci; pamięci, która musi trwać – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Pomoc rządu idzie jednak dalej – także do tych żyjących Powstańców

– By uczcić ich walecznego ducha i pomóc powstańcom żyjącym wśród nas, stworzyliśmy program: Wdzięczni bohaterom. Kierowaliśmy się zasadą: pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna – mówił Mariusz Błaszczak.

Na realizację programu rząd przeznaczy łącznie 3 mln zł.

– Chcemy zapewnić realną pomoc i podziękować za to, że żyjemy dziś w niepodległej Polsce. To postawa, zaangażowanie i ofiarność powstańców sprawiły, że dziś możemy cieszyć się wolnością – wskazał minister obrony narodowej.

Wolnością, za którą polski naród zapłacił krwią.

TV Trwam News/RIRM

drukuj