fot. PAP/Marcin Kmieciński

[TYLKO U NAS] Dr D. Kucharski: Bezdyskusyjnie Powstanie Warszawskie wpisuje się w polską kartę walk niepodległościowych

Nie wolno o Powstaniu Warszawskim mówić w formule takiej, że powstańcy byli to żołnierze polskiego podziemia, którzy rozpoczęli działania wiedząc, że przegrają. Rozpoczynali walkę z myślą o zwycięstwie – apelował w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja historyk dr Dariusz Kucharski podkreślając wielkie znaczenie Powstania Warszawskiego.

Historyk zauważył, że walki w stolicy nie dotyczyły tylko mieszkańców Warszawy, ale całego narodu.

– Wielu chciałoby powiedzieć, że te tragiczne wydarzenia rozgrywały się tylko w jednym mieście, ale to powstanie dotyczyło i jej zasięg duchowy oraz polityczny miał wyraz ogólnopolski i tak naprawdę był bardzo ważnym wydarzeniem na arenie międzynarodowej w sferach politycznych – powiedział historyk mając na myśli relację z aliantami.

Dariusz Kucharski przypomniał, że żołnierze Armii Krajowej mogli liczyć na pomoc od cywilów podczas Powstania Warszawskiego.

– W czasie powstania nie było sytuacji, żeby społeczność Warszawy nie wspierała powstańców. Próbowano swego czasu manipulować, że jednak społeczność warszawska była wrogo nastawiona do powstania. Jest to nieprawda. Ludność warszawska była bardzo pozytywnie nastawiona do powstańców, wręcz widziała potrzebę tego. Później działania niemieckie, które spadły na ludność, czyli masowe mordy, grabieże, gwałty to nie był wynik powstania. To było bestialstwo formacji niemieckiej – oznajmił gość Radia Maryja.

Zdaniem historyka poświęcenie Polaków miało bardzo mocne konsekwencje w następnych działaniach środowisk niepodległościowych.

– Bezdyskusyjnie wielkie ofiary narodu polskiego w formie ludności cywilnej, jak również wojskowej oraz oddanie polskiej sprawie powodują, iż powinniśmy o tym pamiętać w wymiarze ogólnonarodowym. Tak naprawdę nie było działaniem, które nie przyniosło długofalowych efektów na następne lata i determinizm ówczesnych Polaków pokazał, że naród nie może się poddawać – stwierdził histroyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Dariusza Kucharskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj