PAP/EPA.

53. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Czwartek to przedostatni dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Rozmowy światowych polityków, przywódców i liderów biznesu zdominował temat wojny na Ukrainie i jej konsekwencji dla światowych gospodarek.

W szwajcarskim Davos dobiega końca 53. Światowe Forum Ekonomiczne. Politycy, biznesmeni i ekonomiści spotykają się w jednym miejscu, by rozmawiać na bieżące tematy.

Forum daje pewną możliwość przedyskutowania różnych spraw, wyczucia i wskazywania pewnych kierunków działań – wyjaśnił prof. Mieczysław Ryba, politolog, wykładowca AKSiM i KUL.

Debatę w Davos zdominował konflikt na Ukrainie i konsekwencje, jakie za sobą niesie. Wojna spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw, co w konsekwencji przyniosło wyhamowanie światowych gospodarek i wzrost kosztów życia. Dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważa, że najgorsze mamy już za sobą.

Zgodnie z naszymi prognozami gospodarczymi spodziewamy się dalszego spowolnienia wzrostu gospodarczego w tym roku. Innymi słowy, rozpoczynamy proces, w którym idziemy w górę, a nie w dół – powiedziała Kristalina Georgieva, dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W Davos komentowano też bezpieczeństwo energetyczne państw. Szeroko omawiany był proces przechodzenia z tradycyjnych na odnawialne źródła energii. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej – największego importera ropy naftowej na świecie – stwierdził, że stabilne ceny paliwa są podstawą, na której można budować rozwój energetyki.

Aby kontynuować drogę ku rozwojowi energii odnawialnej, obecnie musimy zapewnić pewny poziom stabilności i przewidywalności w dostawach tradycyjnych źródeł energii – podkreślił Faisal Bin Farhan Al Saud, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej.

Wojna na Ukrainie wpływa w ogromnym stopniu na europejskie rynki. Przez wiele lat to Rosja była zapleczem energetycznym Europy. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że konieczne jest odejście od rosyjskich węglowodorów.

Trzeba mieć dywersyfikację, trzeba zapewnić sobie możliwość korzystania z różnych źródeł dostaw. Mówiliśmy o tym i to zrealizowaliśmy – mówił prezydent Andrzej Duda.

W ramach dywersyfikacji źródeł energii Polska wybuduje przynajmniej dwie elektrownie atomowe. Jedną wybuduje amerykański koncern. Druga powstanie we współpracy z Koreańczykami. Pierwszy reaktor powstanie za dziesięć lat. Atom ma być podstawą naszego miksu energetycznego.

Jesteśmy zainteresowani, żeby budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze naszą energetykę jądrową – zaznaczył Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Uczestnicy forum w Davos dyskutują też o odbudowie Ukrainy po wojnie. W tym temacie Polska odgrywa kluczową rolę.

Naszą dużą satysfakcją jest, że te narracje, nasze stwierdzenia, które od wielu miesięcy proponowaliśmy, one stają się powoli mainstreamem i europejskim, i światowym – zauważył Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Wojna na Ukrainie zmieniła konfigurację geopolityczną, w której Polska odgrywa coraz większą rolę.

Wykorzystujemy tę szansę, pokazując siebie jako kraj z ogromnymi perspektywami – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Doroczne spotkanie elit politycznych i biznesowych z całego świata nie byłoby możliwe bez założyciela Światowego Forum Ekonomicznego, Klausa Schwaba, wpływowego inżyniera i ekonomisty, znanego ze swoich kontrowersyjnych poglądów. Jest współautorem programu nazwanego „Agenda 2030”.

Sztandarowym hasłem tego programu jest: „Nie będziesz mieć niczego i będziesz szczęśliwy”. Mielibyśmy do czynienia tylko i wyłącznie z dwoma typami własności. Jedna to byłaby własność państwowa, a druga własność wielkich korporacji międzynarodowych – wyjaśnił dr Bogdan Pliszka, politolog z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Wpływowy Niemiec przekonuje do odchodzenia od wolnego rynku i zwiększania państwowych dotacji. Obywatelom zaś chce zmniejszać zakres wolności i własności.

Dla tych bogatych Schwab wyraźnie ma coś do zaoferowania, coś poza tym brakiem własności. To oni będą mogli zachować samochody, prywatne odrzutowce, drogie wille – mówił dr Bogdan Pliszka.

Klaus Schwab, autor książki pt. „Czwarta Rewolucja Przemysłowa” nie kryje się ze swoimi poglądami.

Musimy globalnie pokonać tych, którzy mają negatywny, krytyczny i konfrontacyjny stosunek do naszych programów – przekonywał Klaus Schwab.

To wypowiedź, która wzbudziła kontrowersje i skłania do pytań o rzeczywiste cele światowego forum w Davos.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl