Prezydent Andrzej Duda: Przestrzeganie prawa międzynarodowego to najważniejsza kwestia w kontekście zapobiegania wojnom

Prezydent Andrzej Duda podsumował swoje spotkania, jakie odbył dziś w Davos. W tym szwajcarskim mieście trwa 48. Światowe Forum Ekonomiczne. Polskę oprócz prezydenta reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Forum jest okazją do spotkań ze światowymi przywódcami oraz przedstawicielami biznesu.

Dziś prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem, z którym rozmawiał o sytuacji na Bałkanach. W trakcie spotkania polski prezydent potwierdził, że Polska wspiera unijne aspiracje Serbii.

Z  królem Jordanii Abdullahem II prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. o pomocy uchodźcom i współpracy wojskowej w zakresie przemysłu zbrojnego. Prezydent weźmie także udział w debacie na temat współpracy w podzielonym świecie.

– Będę brał udział w tej debacie przede wszystkim jako prezydent Rzeczypospolitej, która dzisiaj jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jesteśmy istotnym uczestnikiem debaty, jeśli chodzi o współpracę, pokój i bezpieczeństwo na świecie. Będę też mówił o naszym spojrzeniu na te sprawy, prymacie prawa międzynarodowego, potrzebie zapobiegania konfliktom, zanim przerodzą się one w konflikty o charakterze wojennym. Prawo międzynarodowe musi być przestrzegane, bo jest kwestia najistotniejsza dla zapobiegania wojnom – powiedział prezydent.

Równolegle spotkania bilateralne i biznesowe podejmuje premier Mateusz Morawiecki. Dziś spotkał się z premier Norwegii Erną Solberg. Jednym z tematów ich rozmów była współpraca energetyczna m.in. wokół gazociągu Baltic Pipe.

Szef polskiego rządu spotkał się też z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem i premierem Holandii Markiem Rutte.

RIRM

drukuj