PAP/EPA

Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne. W spotkaniu bierze udział blisko 2,5 tysiąca osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Światowe Forum Ekonomiczne po dwuletniej przerwie znów organizowane jest w formie stacjonarnej.

– Tematem naszego spotkania jest „historia w punkcie zwrotnym” – mówił Klaus Schwab, prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego.

Takim punktem zwrotnym w historii jest wojna na Ukrainie – podkreślał Klaus Schwab.

– Ta wojna jest naprawdę punktem zwrotnym w historii i zmieni nasz krajobraz polityczny i gospodarczy w nadchodzących latach – stwierdził prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego.     

O całkowite zaprzestanie handlu z Rosją apelował dziś w Davos prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełenski. Chodzi o całkowite embargo na import rosyjskiej ropy i objęcie sankcjami wszystkich banków, ale też opuszczenie przez wszystkie zagraniczne firmy rosyjskiego rynku.

– Jeżeli agresor straci wszystko, z pewnością pozbawi go to motywacji do rozpoczęcia wojny – akcentował Wołodymir Zełenski.

Wyzwaniem dla światowej gospodarki jest także pandemia COVID-19, zmiany klimatu i kryzysy ekonomiczne.

– Z wielkim niepokojem patrzymy w przyszłość światowej gospodarki. Zbyt wysoka inflacja, zbyt niski wzrost, zbyt duże zadłużenie, ale szczególnie niepokojące są konsekwencje w postaci ponownego popadnięcia w ubóstwo setek milionów ludzi i umieranie z głodu dziesiątek milionów ludzi – wskazał Klaus Schwab.    

Problem głodu na świecie pogłębi trwająca wojna na Ukrainie.

– Brak otwarcia ukraińskich portów to wypowiedzenie wojny światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu – mówił szef Światowego Programu Żywnościowego.

Ukraina była bowiem wiodącym eksporterem zboża na świecie. Wojna na Ukrainie doprowadziła także do kryzys energetycznego.

– Świat musi zastąpić ropę i gaz pochodzące z Rosji, najpierw ropą i gazem oraz innymi technologiami – podkreślał dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol.

Wśród gości Światowego Forum jest 50 przywódców lub szefów państw z całego świata. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda. Główny temat jego rozmów i spotkań to sytuacja wokół wojny na Ukrainie.

– Ze wszystkimi, z którymi mam zaplanowane spotkania, na pewno będziemy na ten temat prowadzili rozmowy. Proszę Państwa, to jest teraz główny temat w międzynarodowej polityce. Żadnego poważniejszego tematu w międzynarodowej polityce niż kwestia wojny na Ukrainie i kwestie energetyczne nie ma – ocenił prezydent Andrzej Duda.  

Polskę reprezentował będzie także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotka się m.in. z przedstawicielami największych światowych firm technologicznych. W Davos członkiem polskiej delegacji – oprócz przedstawicieli polskich spółek Skarbu Państwa – jest także minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl