fot. twitter.com/ipngovpl

41 lat temu w Stoczni Gdańskiej im. Lenina podpisano porozumienia gdańskie

Mija 41 lat od  podpisania porozumień gdańskich. Ustępstwa wymuszone na komunistach dały początek karnawałowi „Solidarności” i doprowadziły do powstania niezależnego związku zawodowego. W rocznicę tamtych wydarzeń odbędą się dziś uroczystości, w których wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W 1980 roku, dokładnie 41 lat temu, komuniści ugięli się pod presją robotniczych strajków. Dzień po porozumieniach w Szczecinie zgodzili się na postulaty strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej.

– Porozumienie było urzeczywistnieniem 21 postulatów sformułowanych przez MKS w sierpniu 1980 roku i de facto był to ważny przełom w dziejach PRL, gdyż władze zgodziły się na powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – przypomina dr Piotr Brzeziński z Instytutu Pamięci Narodowej.

Była to pierwsza w krajach komunistycznych legalna organizacja związkowa, niezależna od władz.

– Wydarzenia z lat 1980–1981, czasy „Solidarności”, to logiczna kontynuacja sprzeciwu Polaków wobec ówczesnych rządów, wobec podległości Związkowi Radzieckiemu i chęci demonstrowania swej więzi z Bogiem – mówił Piotr Boroń, historyk.

Piotr Boroń podkreślił, że nie byłoby sierpnia 1980 r. bez Jana Pawła II i jego pielgrzymki do kraju w roku 1979. Ojciec Święty natchnął Polaków do walki o wolność.

– Przekazując dzieciom i młodzieży historię, bardzo bym pragnął, by udało im się poczuć atmosferę, jaka wówczas ogarnęła Polaków w spotkaniu z Janem Pawłem II (…). Ten niepowtarzalny dialog uzmysłowił tysiącom młodych ludzi, że wolność i wiara to coś ważniejszego niż nawet życie – wskazał historyk.

Uroczystości rocznicowe odbywają się dziś z udziałem najważniejszych przedstawicieli polskiego państwa. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach na terenie dawnej Huty Warszawa, gdzie w sierpniu 1980 r. odbył się strajk solidarnościowy.

W Gdańsku, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, obecny będzie premier Mateusz Morawiecki. Tam także zaplanowano wystąpienie przewodniczącego „Solidarności”, Piotra Dudy. Po spotkaniu uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Następnie przejdą do Bazyliki św. Brygidy, gdzie sprawowana będzie Msza św. za ojczyznę. Eucharystii przewodniczył będzie metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda.

 

TV Trwam News

drukuj