Związkowcy będą rozmawiać o dialogu

O dialogu społecznym w Polsce, w najbliższy piątek będą rozmawiali liderzy związków zawodowych i organizacji pracodawców. Spotkanie ma mieć nieformalny charakter.

Spotkanie będzie miało na celu ustalenie wspólnej strategii postępowania ws. dot. Komisji Trójstronnej, którą związki zawodowe opuściły w czerwcu. Była to forma protestu przeciwko wprowadzeniu przepisów o elastycznym czasie pracy.

Związki zawodowe zaproponowały własne zmiany dialogu trójstronnego – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

– Zaproponowaliśmy formułę Rady Dialogu, która funkcjonowałaby nie przy rządzie, tak jak dzisiaj, gdzie całym dialogiem od strony administracyjnej zajmuje się Ministerstwo Pracy, ale żeby było pod auspicjami Marszałka Sejmu. Rozpisaliśmy tę naszą propozycję tak bardzo szczegółowo, przedłożyliśmy ją pracodawcom, teraz chcemy dogadać się z pracodawcami, tak, aby to była nasz wspólna propozycja, którą razem z pracodawcami przedłożymy rządowi. Czy to się uda? Ten proces dopiero się zaczął, ale jedno jest pewne, do Komisji Trójstronnej w takiej formule, jaka jest dzisiaj „Solidarność” nie powróci, więc dopóki nie wynegocjujemy czegoś nowego, Dialog Trójstronny w Polsce nie będzie funkcjonował – powiedział Marek Lewandowski.

Nieoficjalnie przedstawiciele pracodawców mówią, że jeżeli związkowcy pójdą na kompromis, to piątkowe spotkanie może być początkiem ściślejszej współpracy.

Związkowcy swoje propozycje zmian przedstawili już w październiku na spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl