Skarga do TK ws. ustawy emerytalnej

NSZZ Solidarność formułuje skargę do TK ws. ustawy emerytalnej. Jej prezentacja odbędzie się w następnym tygodniu.

 

Związkowcy będą chcieli udowodnić m.in., że Polacy są w zbyt słabej kondycji fizycznej, aby mogli pracować do 67 lat – napisał jeden z dzienników.

 

Potwierdza to rzecznik Solidarności Marek Lewandowski. Rząd przyjmując ustawę emerytalną w ogóle nie uwzględnił faktu, że choć rośnie długość życia Polaków, to spada długość życia w zdrowiu – dodał Lewandowski.

 

„Bardzo znikomy odsetek naszej populacji po 65 roku życia zachowuje zdolność do pracy zawodowej. W tej sytuacji wydłużenie wieku emerytalnego nie jest kompatybilne do uzasadnienia, które przedstawiał rząd. A przypomnę, że rząd mówił o dłuższej aktywności zawodowej. I co ciekawe w uzasadnieniu ustawy zwiększającej wiek emerytalny autorzy praktycznie w ogóle nie podjęli tego wątku „życia w zdrowiu”. W uzasadnieniu tej ustawy jest on przytoczony tylko w dwóch zdaniach”zaznaczył Lewandowski 

 

W skardze Solidarność odwoła się m.in. do zapisów Europejskiej Karty Społecznej. Zgodnie z nią wiek emerytalny nie powinien przekraczać 65 roku życia, można go wydłużyć jedynie wówczas, gdy większość populacji danego kraju jest zdolna do pracy. Obecnie nad redakcją skargi pracują prawnicy.

 

„To jest bardzo obszerny wniosek, tych wątków jest więcej. To nie jest tylko niezgodność z prawem międzynarodowym, ale także z Konstytucją. Mamy do czynienia także z naruszeniem zasad równego traktowania obywateli. 29 przedstawimy cały wniosek, bo on dopiero 28 na Komisji Krajowej będzie przedmiotem dyskusji i ostatecznej decyzji”wskazał Marek Lewandowski

 

Prawdopodobnie w przeciągu kilku dni poznamy również skargę do TK, którą ws. ustawy emerytalnej przygotowuje PiS. Wcześniej, skargę skierowało OPZZ.

 

Wypowiedź Marka Lewandowskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj