fot. episkopat

Trwa 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Wybór nowego prezydium Konferencji Episkopatu Polski to najważniejsze zadanie rozpoczętego zebrania księży biskupów.  Tematami dwudniowych obrad będzie także nauczanie religii w szkołach czy funkcjonowanie Funduszu Kościelnego.

Kończy się druga kadencja ks. abp. Stanisława Gądeckiego na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Prawo kościelne mówi, że funkcję tę można pełnić tylko przez dwie kadencje. Podsumowując swoje urzędowanie, duchowny zwrócił uwagę, iż przypadło ono na trudne dla Polski i Kościoła zdarzenia: pandemię i związany z nią lockdown, pełnoskalową wojnę na Ukrainie czy zmiany, jakie zachodzą w szkolnictwie.

– Jest też kilka momentów radosnych, takich jak przyjęcie Ukraińców do Polski i pomoc świadczona do tej pory na samej Ukrainie. Nie ukrywam też, że ważnym momentem jest zakaz aborcji eugenicznej – podkreślał przewodniczący KEP.

Swoją drugą kadencje kończy także ks. abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nowe prezydium wybrane zostanie na rozpoczętym zebraniu plenarnym. Prezydium i inne gremia Konferencji Episkopatu Polski pełnią istotne zadania w Kościele – zauważył ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– Wytyczają kierunki, gdy chodzi o duszpasterstwo Kościoła katolickiego na terenie danej Konferencji, a także w sprawach dotyczących etyki, moralności oraz nauki społecznej – zaznaczył duchowny.

Prezydium wybierają wszyscy księża biskupi diecezjalni i pomocniczy.  Procedura przewiduje trzy tury głosowań. W pierwszej duchowni otrzymają kartę z nazwiskami wszystkich biskupów diecezjalnych, bo tylko oni mogą być wybrani. Każdy może zaznaczyć swego kandydata. Jeżeli żaden z księży biskupów nie otrzyma większości głosów, wówczas procedura jest powtarzana. Jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, to wtedy zarządzana jest trzecia tura – poinformował rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

– Głosuje się tylko na dwóch biskupów, którzy uzyskali najwięcej głosów w drugim głosowaniu – wyjaśnił kapłan.

Jeśli obaj kandydaci otrzymają równą ilości głosów, decyduje długość posługi biskupiej, a gdyby złożyło się tak, że obaj kandydaci mają jednakowy okres posługi, o wyborze przesądzi wiek kandydata.

– Po zakończeniu głosownia nad wyborem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski od początku rozpoczyna się procedura wyboru zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – wskazał ks. Leszek Gęsiak.

Księżą biskupi podczas zebrania zajmą się rządowymi zapowiedziami ograniczenia lekcji religii i likwidacji Funduszu Kościelnego. Jak zauważył ks. bp Artur Miziński, jak dotąd są to tylko zapowiedzi medialne, bo jak dotąd strona rządowa przedstawiła jedynie formalne zapytanie dotyczące wliczania stopni z religii do średniej ocen.

– To było jedynie zapytanie formalne, które było skierowane nie tylko do nas, ale do ogólnej konsultacji społecznej, gdzie wyraziliśmy swoją opinię. Natomiast jeśli chodzi o Fundusz, to mamy tylko oficjalne wypowiedzi pana premiera, który ustanowił zespół międzyresortowy – zwrócił uwagę duchowny.

W Świątyni Opatrzności Bożej księża biskupi wspólnie z nuncjuszem apostolskim, ks. abp. Antonio Guido Filipazzim, sprawowali Msze św. w intencji Ojca Świętego. W środę minęła 11. rocznica wyboru ks. kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl