fot. pixabay.com

Wrocław: policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami „na wnuczka”

Trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy od starszych ludzi metodą „na wnuczka”, zatrzymali policjanci we Wrocławiu, Budapeszcie i Berlinie. Grupę rozpracowali funkcjonariusze z Dolnego Śląska.

Zatrzymania to efekt dwuletniej pracy policjantów z Dolnego Śląska, m.in. z Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP we Wrocławiu, i śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy i kosztowności od osób starszych metodą „na wnuczka”.

„Pokrzywdzeni stracili od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a łączne straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 3 mln złotych. Ich teren działania nie ograniczał się tylko do Polski, bo część z przestępstw dokonywana była także na terenie innych krajów Unii Europejskiej” – poinformował asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik dolnośląskiej policji.

Dolnośląscy policjanci współpracowali przy tej sprawie z funkcjonariuszami Biura Współpracy Międzynarodowej i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. W akcji brali też udział policjanci z Niemiec i Węgier.

We Wrocławiu zatrzymano 50-letnią kobietę, która podejrzana jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami i praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, który wydała wrocławska prokuratura, w Berlinie zatrzymano 21-letniego mężczyznę. To – według śledczych – szef rozbitej grupy przestępczej. Z kolei w Budapeszcie policja ujęła 22-latka, który jest podejrzany o udział w grupie przestępczej, liczne oszustwa na szkodę osób starszych i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Zatrzymanym grozi od 8 do 15 lat więzienia. Prokuratura skierowała do sądu wnioski o ich tymczasowe aresztowanie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl