fot. pixabay.com

W życie wchodzi wydłużenie wakacji kredytowych

W życie wchodzą przepisy wydłużające wakacje kredytowe na rok bieżący. Zgodnie z nimi kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej będą mogli w tym roku cztery razy zawiesić spłatę raty kredytu – dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i dwukrotnie w okresie od 1 września do końca roku.

W życie wchodzą przepisy wydłużające wakacje kredytowe na rok bieżący. Kredytobiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej będą mogli w tym roku cztery razy zawiesić spłatę kredytu – dwa razy w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i dwa razy w okresie od 1 września do końca roku. Z mechanizmu mogą skorzystać osoby, których rata kredytu w ciągu 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku była wyższa niż 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego lub osoby z co najmniej trójką dzieci. Aby otrzymać pomoc, wartość kredytu nie może być też wyższa niż 1 milion 200 tysięcy złotych.

Wprowadzenie limitu wysokości kredytu i kryterium dochodowego powoduje, że z wakacji kredytowych skorzysta mniej osób – zaznaczył ekonomista Mariusz Kękuś.

– W ubiegłym roku było to niecałe 1,1 mln osób, w tym momencie szacunki mówią, że będą to ok. 562 tys. osób uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych. Całkowity koszt (…) dla banków szacowany był pierwotnie na ok. 3,7 mld złotych, natomiast obecnie banki ponownie przeliczyły ewentualne koszty prowadzenia na rok 2024 i może się okazać, że będą one niższe powiedzmy o ok. dwa mld złotych – mówił ekspert.

Wchodząca w życie ustawa zmienia też zasady pomocy finansowanej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Chodzi m.in. o pożyczkę na spłatę zadłużenia lub umorzenie części rat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl