fot. pixabay.com

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie na własny cel mieszkaniowy, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe

Pojawiają się już pierwsze oznaki pogorszenia spłacalności kredytów –  mówią eksperci. Bessa na rynku kredytów mieszkaniowych będzie się  pogłębiać. Na koniec czerwca br. łączne zadłużenie Polaków z tytułu kredytów i pożyczek wynosiło 737 mld zł i  skurczyło się o 2 mld zł w porównaniu do grudnia ubiegłego roku  – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku Polacy zaciągnęli kredyty i pożyczki na kwotę blisko 80 mld złotych. W pierwszym półroczu tego roku stopy procentowe, które były podwyższane aż sześć razy, nie wpłynęły znacząco na segment kredytów gotówkowych i ratalnych. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to po ubiegłorocznym boomie nie ma już śladu. Polacy zaciągnęli niecałe 91 tys. nowych hipotek w pierwszym półroczu tego roku. To oznacza przeszło 32 proc. spadek w ujęciu r/r. Wynika to głównie ze spadku zdolności kredytowej Polaków wywołanego podwyżkami stóp procentowych.

W zasadzie każdy rodzaj finansowania ma lepszą jakość niż przed okresem pandemicznym w 2019 roku. W ostatnich miesiącach, a nawet tygodniach widzimy, że są pierwsze sygnały takich opóźnień w różnych kategoriach. Natomiast spodziewamy się pewnego rodzaju zahibernowania tych opóźnień, m.in. z powodu wakacji kredytowych, co będzie się przekładało na to, że jakość nie powinna się pogarszać w kolejnych miesiącach – mówi dr Marcin Cholewa, prezes zarządu BIK S.A.

Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że bessa w kredytach mieszkaniowych będzie się pogłębiała.

Taki spadek sprzedaży nowych kredytów, który był na poziomie 25 proc. w pierwszym półroczu  będzie pogłębiony. W całym roku spodziewamy się 40 proc. spadku sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W kredytach gotówkowych możemy mieć do czynienia ze spadkiem, ale będzie on minimalny na poziomie jednego procenta – podkreśla dr Marcin Cholewa.

Prezes zarządu BIK S.A. dodaje, że prognozy wskazują, iż będzie wzrost kredytów ratalnych.

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie na własny cel mieszkaniowy, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe. To efekt wejścia w życie rządowej ustawy ws. wsparcia kredytobiorców, którą w połowie lipca 2022 roku podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl