fot. pixabay.com

Co z przedłużeniem wakacji kredytowych?

W czerwcu lub lipcu może zapaść decyzja w sprawie przedłużenia wakacji kredytowych. Rząd nic na razie nie obiecuje. Obecne regulacje obowiązują do końca tego roku.

Wakacje kredytowe pozwoliły osobom spłacającym kredyty mieszkaniowe zawiesić ratę przez cztery miesiące w ubiegłym roku i cztery miesiące w roku obecnym. Gdy Rada Polityki Pieniężnej zaczęła stopniowo podnosić stopy procentowe, kredytobiorcy najmocniej odczuli to w swoich portfelach. Ich raty rosły nawet dwukrotnie, dlatego z wakacji kredytowych skorzystało ponad milion rodzin.

– Siedem-osiem procent wszystkich gospodarstw domowych skorzystało z wakacji kredytowych – mówił dr Bogdan Piątkowski, ekonomista.

Inflacja wyhamowuje, jednak nie dzieje się to w takim tempie, by już dziś można było obniżyć stopy procentowe. Narodowy Bank Polski podał, że według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów blisko połowa z nich spodziewa się obniżki stóp na jesień tego roku. To, czy do niej dojdzie, zależy od wskaźnika inflacji, a ten według analityków w czwartym kwartale ma być już jednocyfrowy. W kwietniu wyniósł 14,7 procent.

Premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył przedłużenia wakacji kredytowych, ale dziś nie chce wyrokować.

– Prawdopodobnie czerwiec-lipiec to będzie ten czas, w którym zasygnalizujemy to i podejmiemy odpowiednie decyzje w tej sprawie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dr Marcin Kędzierski, ekonomista, zaakcentował, że nie spodziewa się przedłużenia wakacji kredytowych. Wyjaśnił też, że zostawienie pieniędzy w kieszeniach kredytobiorców nie przyniosło złych skutków dla inflacji.

– To nie jest aż taka kwota. Ale nie widać ich też po sytuacji banków, które wyraźnie narzekały, że wakacje kredytowe wyraźnie pogorszą ich sytuację. Natomiast ich zyski za 2022 rok były całkiem solidne – oznajmił dr Marcin Kędzierski.

Tegoroczne zyski banków mogą być nawet rekordowe.

Dr Bogdan Piątkowski, ekonomista, zasugerował, by rząd dał sobie więcej czasu na decyzję. W jego ocenie inflacja spada bardzo powoli.

– Na spokojnie może rząd poczekać jeszcze pół roku, może zdecydować w ostatnim kwartale roku – podsumował dr Bogdan Piątkowski.

Wakacje kredytowe obciążają nie państwo, ale banki. Rząd – przy podejmowaniu decyzji o ich wydłużeniu – będzie musiał brać też pod uwagę kolejne orzeczenie TSUE w sprawie frankowiczów. KNF obawia się, że może ono kosztować banki nawet 100 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl