fot. pixabay.com

Co dalej z wakacjami kredytowymi?

Zgodnie z przewidywaniami inflacja w Polsce spada. To stawia pod znakiem zapytania przedłużenie wakacji kredytowych. Obecne potrwają do końca roku.

Wakacje kredytowe z całą pewnością okazały się pomocne dla kredytobiorców hipotecznych.

– Wakacje kredytowe to jedno z lepszych rozwiązań, które zapobiegło krachowi niewypłacalności wielu kredytobiorców. Uniknęliśmy sytuacji, jaką mogliśmy obserwować 15 lat temu w USA, gdzie dziesiątki milionów ludzi traciło mieszkania, domy – ocenia prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób kredytobiorcy zagospodarowali zaoszczędzone środki.

– Z całą pewnością duża część nadpłaciła, czyli wcześniej spłaciła kredyty. To jest bardzo rozsądne zachowanie – mówi członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Henryk Wnorowski.

Decyzja o wdrożeniu wakacji kredytowych była podejmowana w zupełnie innych warunkach i trendzie ekonomicznym, niż obserwujemy obecnie. Dlatego – według profesora Wnorowskiego – nie należy się spodziewać przedłużenia tej formy wsparcia.

– Decyzja byłą podejmowana w zupełnie innym okresie, kiedy inflacja była znacznie wyższa niż dzisiaj i była w trendzie rosnącym. Wtedy tak naprawdę nie wiedzieliśmy, co będzie się działo – zauważa członek RPP.

Podobnego zdania jest profesor Wojciech Piontek, choć – jak dodaje – decyzję ws. ewentualnego przedłużenia wakacji kredytowych poznamy dopiero pod koniec roku.

– Jeżeli inflacja rzeczywiście będzie spadała tak dynamicznie, to w takim układzie nie będzie konieczności, gdyż obciążenia kredytobiorców zmaleją, a co za tym idzie – będą mogli ponosić koszty kredytu – wskazuje prof. Wojciech Piontek.

Koniec 2023 roku lub początek przyszłego roku może być okresem, w którym Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych. Będzie to moment, w którym raty kredytów również spadną.

– Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku znajdziemy się w przedziale między 7 a 9 procent, czyli w przedziale jednocyfrowej inflacji – mówi prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Prezes NBP przekonuje, że wysoka inflacja spowodowana jest głównie rosyjską agresją na Ukrainę, co odbiło się na globalnej gospodarce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl