PAP/Leszek Szymański

Min. A. Niedzielski: Zdrowi obywatele są największym kapitałem każdego kraju

Zdrowi obywatele są największym kapitałem, jaki może mieć każdy kraj – powiedział w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, nawiązując do słów Winstona Churchilla.

Szef Ministerstwa Zdrowia uczestniczył w debacie zorganizowanej w ramach konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.

Minister mówił, że jeśli chodzi o szybki dostęp do lekarza, to pacjenci we wszystkich krajach muszą uwzględniać ogromne deficyty kadrowe.

„Starzejące się społeczeństwo i rosnąca świadomość zdrowotna powodują, że chcemy widzieć lekarza coraz częściej, popyt na usługi rośnie i to w tempie wykładniczym” – wskazał.

Dlatego, podkreślił, priorytetem działań rządu jest zwiększenie liczby specjalistów.

„My to robimy konsekwentnie od roku 2016, wychodząc powoli z pewnej zapaści kadrowej, która tak naprawdę wynika z zaniedbania, jeśli chodzi o studentów kierunków medycznych” – ocenił.

Adam Niedzielski podał, że obecny rok jest rekordowy, jeśli chodzi o nabór na studia lekarskie. Przyjęto, jak poinformował, blisko 11 tys. studentów.

„Na początku naszej kadencji ta liczba wynosiła siedem tysięcy. Udało nam się zwiększyć liczbę miejsc na uczelniach, które do tej pory kształciły, ale także stworzyć zupełnie nowe ośrodki kształcenia i to ulokowane nie tylko w największych ośrodkach akademickich, ale i w mniejszych miejscowościach” – zaznaczył szef MZ.

Minister mówił, że pierwsi absolwenci zwiększonych naborów pojawiają się w systemie, zdają egzamin LEK, trafiają na staże i myślą o specjalizacjach.

Konieczność zwiększania liczby kadr medycznych, jak dodał szef MZ, nie dotyczy tylko lekarzy, ale również np. pielęgniarek.

„Średni wiek pielęgniarki w Polsce to jest 55 lat. Jeżeli nie wykonamy gwałtownego ruchu zwiększającego dopływ w tym zawodzie, to za pięć lat będziemy mieli blisko 50 proc. pań pielęgniarek, które będą mogły skorzystać z prawa emerytalnego” – wskazał.

Stąd, jak dodał, tak duża determinacja, by zwiększać limity przyjęć i budować systemy zachęt.

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że według danych GUS, sektor zdrowia jest tym, w którym najsilniej rosną wynagrodzenia przez ostatnie dwa lata.

„Opłaca się pracować dla zdrowia, opłaca się myśleć o karierze w systemie opieki zdrowotnej” – stwierdził.

Minister mówił też, że udało się powstrzymać odpływ kadr medycznych za granicę.

„Więcej, staliśmy się tak atrakcyjnym rynkiem dla krajów wschodnich, że w tej chwili mamy ogromne zainteresowanie lekarzy z Białorusi, Ukrainy tym, by pracować w Polsce” – dodał.

Szef MZ przekazał, że w ciągu ostatniego roku, w ramach uproszczonej procedury wydawania medykom pozwoleń na pracę w Polsce, wydał blisko 5 tys. takich zgód.

„Przy ogólnej liczbie lekarzy, mniej więcej 100 tys., nie robi to oczywiście fundamentalnej różnicy, ale to jest zauważalne. To realne wsparcie systemu” – wskazał.

„Dostępność do lekarza jest uwarunkowana tym, ile jest, ilu będzie lekarzy, czy będą dobrze zarabiali i my nad tymi elementami systematycznie pracujemy” – zaznaczył.

Jeśli chodzi o oczekiwanie wysokich kwalifikacji lekarzy, to – jak podkreślił szef MZ – wbrew niektórym opiniom zwiększenie naborów nie oznacza spadku jakości kształcenia.

„Dokonaliśmy ogromnej pracy, jeśli chodzi o standardy kształcenia, standardy kompetencyjne” – zaznaczył.

Minister odnosząc się do kwestii godnych, nowoczesnych i bezpiecznych warunków udzielania świadczeń ocenił, że to, co dzieje się w ostatnich latach w systemie to wręcz „ofensywa inwestycyjna”. Wskazał, że w ramach konkursów proponowane są znaczne środki dla szpitali, które inwestują w poprawę infrastruktury.

„Ta ofensywa, ta skala działań jest nie tylko niespotykana w ostatnich latach, ale pokazuje też jak dużo zaniedbań zostało zrobionych, jak bardzo powiaty, szpitale kliniczne zostały zostawione same sobie przed rokiem 2016” – stwierdził Niedzielski.

Mówiąc o kwestii cyfryzacji w zdrowiu, szef MZ podkreślił, że sfera ta dynamicznie się rozwija. Wskazał m.in., że 17 mln Polaków ma już internetowe konto pacjenta.

„To jest najbardziej popularna usługa cyfrowa w Polsce” – zaznaczył.

E-recepty, jak kontynuował, są wydawane powszechnie, a recepty papierowe są już właściwie rzadkością. Minister wyliczał też, że wykorzystywane są nowe technologie m.in. do zdalnych konsultacji.

Zaznaczył, że pacjent ma prawo do wyrażania swojej opinii na temat leczenia.

„Wprowadzamy standard ankietowania opinii pacjentów. Każdy po leczeniu może się wypowiedzieć” – wskazał.

Konkludując Niedzielski zaznaczył, że rząd, reformując system opieki zdrowotnej, uwzględnia perspektywę pacjentów, co odzwierciedla podejście PiS, że należy się wsłuchiwać w głos społeczeństwa.

Przywołując słowa Winstona Churchilla szef MZ stwierdził, że „zdrowi obywatele to jest największy atut, jaki może mieć każdy kraj”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl