fot. pixabay.com

Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania

Wakacje kredytowe stoją pod znakiem zapytania. Rząd nie przyjął w środę projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców.

Wakacje kredytowe to projekt, który wspiera wiele polskich rodzin. Rozwiązanie pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach. Obecny rząd obiecywał, że projekt będzie kontynuowany, jednak póki co los wakacji kredytowych jest niepewny.

– Zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy – tak minister finansów tłumaczył w Polskim Radiu, dlaczego rząd nie przyjął wczoraj projektu ustawy zmieniającego zasady wakacji kredytowych.

Jednocześnie z ust polityka padły zapewnienia: „Po wczorajszej Radzie Ministrów ruszyliśmy z pracą i myślę, że wkrótce wrócimy z projektem”.

Czas jednak działa na niekorzyść wielu polskich rodzin, które oczekują, że będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych.

– Na ten moment projekt wydaje się być zawieszony – wyjaśnił Mariusz Kękuś, ekonomista.

Przygotowany przez rząd projekt zakładał m.in., że kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli z wakacji skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku. W kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie.

– To duża ulga dla kredytobiorców. Rocznie mogłyby być to cztery raty (…). Do tego projektu obowiązywało kryterium dochodowe. Szacowany koszt dla banków to około trzech miliardów złotych – wskazał ekspert.

To przy założeniu, że z projektu skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak w poprzednich latach. Obecny projekt różni się od wcześniejszego m.in. tym, że w przypadku korzystania z wakacji kredytowych w latach 2022-2023 nie obowiązywało kryterium dochodowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl