Polska 2050 chce ograniczyć wakacje kredytowe

Wszystko wskazuje na to, że liczba osób, które będą miały prawo skorzystać po nowym roku z wakacji kredytowych, zostanie mocno ograniczona. W tym kierunku zmierza propozycja zgłoszona przez Polskę 2050.

W 2023 roku wakacje kredytowe pozwalały zawiesić spłatę raty raz na kwartał. Nie było tutaj ani kryterium dochodowego, ani limitu w postaci kwoty kredytu. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o cięciach stóp procentowych, co obniżyło miesięczną ratę na kredytach ze zmiennym oprocentowaniem. Nie była to jednak obniżka tak znacząca, by gwałtownie odbiła się na wysokości spłacanych zobowiązań. Rząd przygotował regulacje przedłużające wakacje kredytowe, jest w nich propozycja, by objęła te kredyty, gdzie kwota kapitału była nie wyższa niż 400 tys. złotych. W przedziale do 800 tys. zł z wakacji mogliby skorzystać ci kredytobiorcy, u których wysokość raty przekracza 50 proc. średniego miesięcznego dochodu w całym gospodarstwie domowym.

– Ja wnoszę o to, żeby procedować nasz realny projekt, który daje ulgę wakacji kredytowych dla miliona osób, miliona polskich rodzin – mówił premier Mateusz Morawiecki na mównicy sejmowej.

Dyskusję z szefem rządu podjął marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który winą obarczał prezydenta i poprzednią większość. Wyliczał, że Sejm nie pracował przez cały wrzesień i październik, natomiast nowy Sejm po raz pierwszy zebrał się w listopadzie.

– Proszę nie winić obecnego Sejmu, on dużo wcześniej mógł zająć się tym albo mógł to zrobić poprzedni Sejm. My robimy, co możemy i Państwo też robią, co mogą, pracując w komisjach – komentował Szymon Hołownia.

Wtedy jeszcze marszałek Sejmu mówił, że projekt trafił do sejmowej komisji i prace nad nim zostaną podjęte, ale wszystko wskazuje na to, że szybko zostanie on odrzucony, bo Polska 2050, na czele której stoi Szymon Hołownia, przygotowała swój projekt, który został jednoznacznie źle odebrany przez PiS.

„Radykalnie ogranicza wakacje kredytowe z miliona osób uprawnionych do małej wąskiej grupy ok. 50/60 tys. osób! O zgrozo, to zgodne z oczekiwaniami wyłącznie banków!” – napisał poseł Waldemar Buda.

W przepisach, jakie zgłosiła Polska 2050, możliwe będzie zawieszenie raty kredytu raz na kwartał. Ale dostęp do wakacji kredytowych będą miały tylko te osoby, których rata przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu. Polska 2050 chce, by z przepisów skorzystali tylko ci, dla których podjęte zobowiązania są tak duże, że mogą mieć problem z ich spłatą.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl