Śląski komitet protestacyjny spotka się z delegacją rządu

Powołany na Śląsku Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, spotka się dziś w Katowicach z delegacją rządu. W regionie trwają przygotowania do generalnego strajku ostrzegawczego przeciwko fatalnej sytuacji gospodarczej kraju.

O przystąpieniu do strajku w referendum opowiedziała się dotychczas zdecydowana większość pracowników różnych branż.

Jarosław Grzesik, przewodniczący „Solidarności” w Kompanii Węglowej mówi, że strajk nie jest celem samym w sobie; przede wszystkim chodzi o spełnienie postulatów.

Domagamy się konkretnych działań ze strony rządu takich żeby złagodzić w jakiś sposób kryzys, który w tej chwili nas dotyka. Domagamy się tego żeby rząd stworzył osłonowy system regulacji finansowej, jakichś ulg podatkowych dla przedsiębiorstw, które będą utrzymywały zatrudnienie, a nie zwalniały pracowników. Domagamy się korekty przyjętych zapisów pakietu klimatycznego, który tak naprawdę jest gwoździem do trumny naszej gospodarki. Ten pakiet nas wykończy, a rząd w tym temacie nic nie robi – powiedział  Jarosław Grzesik.

Związkowcy domagają się też uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe. Chcą utrzymania przepisów o emeryturach pomostowych i żądają zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

Stronę rządową na dzisiejszym spotkaniu będą reprezentować m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czekamy na propozycje ze strony rządu. Oczekujemy, że będą one zbliżone do stanowiska Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Strajk jest jednym z naszych oręży, które nam daje ustawa o związkach zawodowych i ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zależy nam na realizacji naszych postulatów. Jeżeli będzie na to szansa oczywiście do żadnego strajku nie dojdzie – dodał Grzesik.

W spotkaniu wezmą udział m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, a także wiceministrowie: skarbu Urszula Pasławska i gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Na spotkanie zaproszono też m.in. niektórych liderów górniczych związków, negatywnie nastawionych do reformy górniczych emerytur. Podczas wizyty na Śląsku wicepremier Piechociński spotka się także z zarządami spółek węglowych. Omawiana ma być m.in. kondycja tych firm oraz ich tegoroczne plany w kontekście zmniejszonego popytu na węgiel i rosnących zwałów tego surowca.

Wypowiedź Jarosława Grzesika:


Pobierz Pobierz

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl