fot. PAP/EPA

Czarnogóra: rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich

W niedzielę o godz. 7.00 rozpoczęła się w Czarnogórze druga tura wyborów prezydenckich, w której mierzą się obecny prezydent, Milo Dziukanović, oraz Jakov Milatović z ugrupowania Europa Teraz. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 20.00.

Prezydent Dziukanović zdobył w pierwszej turze wyborów 35,3 proc. głosów, a jego kontrkandydat – 28,9 proc. Jednak to Milatović po ogłoszeniu wyników pierwszej tury uzyskał poparcie innych kandydatów. Do głosowania na niego wezwali m.in. Andrija Mandić – kandydat proserbskiego Demokratycznego Frontu, który w wyborach uzyskał 19 proc. poparcia – Aleksa Beczić z 10,9-procentowym poparciem w pierwszej turze oraz czarnogórski premier Dritan Abazović.

61-letni Dziukanović w ciągu ostatnich 30 lat dwukrotnie sprawował urząd prezydenta kraju i sześciokrotnie premiera. Zabiegał o uzyskaną w 2006 roku niepodległość Czarnogóry, za jego rządów kraj wszedł do NATO i wcześniej otworzył negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Jest oskarżany o liczne skandale korupcyjne, jego nazwisko znalazło się również w dokumentach Pandora Papers, w których ujawniono zawarcie szeregu tajnych umów umożliwiających zarządzanie majątkiem jego i jego rodziny.

Podczas piątkowej debaty kandydatów oskarżył Milatovicia o „próbę zepchnięcia Czarnogóry do średniowiecza i zrobienia z niej państwa teokratycznego”. Tego samego dnia określił głosowanie „wyborem pomiędzy kontynuacją drogi europejskiej a nacjonalistycznymi iluzjami >>serbskiego i rosyjskiego świata<<„.

37-letni Jakov Milatović – ekonomista – jest absolwentem uniwersytetów w Podgoricy oraz Oksfordzie. Był pracownikiem Deutsche Bank oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W latach 2020-22 sprawował urząd ministra rozwoju gospodarczego Czarnogóry. Podczas kampanii obiecywał m.in. wprowadzenie kraju do UE.

W trakcie piątkowej debaty określił przeciwnika „człowiekiem przeszłości, który o gospodarce uczył się rozwijając swoje prywatne interesy i zwiększając swój majątek”.

Od wprowadzenia w Czarnogórze w 1990 roku systemu wielopartyjnego stanowisko prezydenta obejmowały trzy osoby – wszyscy reprezentujący Demokratyczną Partię Socjalistów Czarnogóry (DPS) obecnego szefa państwa.

Kadencja prezydenta kraju wynosi pięć lat. Prawo głosu w wyborach prezydenckich w Czarnogórze ma 542 154 obywateli.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl