Rosja: MSZ krytykuje przystąpienie Czarnogóry do NATO

Rosyjskie MSZ w opublikowanym dziś oświadczeniu wyraziło „głębokie ubolewanie” z powodu decyzji o przystąpieniu do NATO podjętej przez czarnogórski parlament, któremu zarzuca „nieposłuchanie głosu rozsądku i sumienia” oraz naruszenie norm demokratycznych.

Według rosyjskiego MSZ, przystąpienie Czarnogóry do NATO godzi w żywotne interesy tego państwa. MSZ uważa również, że decyzja ta była podjęta bez uwzględnienia opinii społeczeństwa. W oświadczeniu napisano, że podczas głosowania „zignorowano wolę prawie połowy ludności kraju, występującej przeciwko >>natowskiemu priorytetowi<< w polityce zagranicznej”.

Jest to ostentacyjny akt naruszenia wszelkich demokratycznych norm i zasad” – pisze rosyjskie MSZ.

Stwierdzono również, że ci, którzy głosowali za przystąpieniem do NATO ze względu na „urojone” zagrożenie ze strony Rosji, „biorą na siebie odpowiedzialność za skutki realizacji planów sił zewnętrznych, dążących do pogłębienia istniejących w Europie i na Bałkanach linii podziałów, wbicia klina w głęboko zakorzenione przyjazne relacje pomiędzy Czarnogórcami, Serbami i Rosjanami.”

MSZ oświadczyło też, że ze względu na swój potencjał Czarnogóra stanowi dla NATO niewielką „wartość dodaną”.

Moskwa podkreśla, że bierze pod uwagę strategiczne skutki kroku Czarnogóry, i zapowiada, że będzie podejmować takie decyzje, które mają na celu ochronę rosyjskich interesów i bezpieczeństwa narodowego.

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował dziś porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju – prorosyjskiej opozycji. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj