fot. Paweł Pasionek

WSKSiM: Trwa XX Forum Polonijne

„Wspólnie odpowiedzialni za Polskę”pod tym hasłem od piątku trwa w Toruniu XX Forum Polonijne. Co roku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej gromadzą się przedstawiciele Polonii z całego świata, a także politycy, naukowcy i duchowieństwo.

Na inaugurację forum przybył m.in. wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Rozpoczęcie Forum poprzedziła Eucharystia w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Po Mszy św. uczestników zgromadzonych w auli WSKSiM powitał o. dr Zdzisław Klafka CSsR. Rektor uczelni wskazał m.in. na potrzebę budowy wspólnotowości narodu.

Zbyt długo były siły, które rozbijały tę rodzinę. Chcemy przy tych wspólnych wartościach i wierze w Jezusa Chrystusa, która nas od 1050 lat łączy, budować wspólnotę. Cieszymy się, że właśnie w WSKSiM przez te trzy dni wspólnie będziemy się radować naszą wspólnotowością i będziemy dzielić się tym, co każdy nosi w sercu – wskazał o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Przemawiający podczas inauguracji marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał z kolei, że rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie robił wszystko, aby wzmocnić Polonię.

Jak będzie Polska silna, to ta odpowiedzialność będzie silniejsza. Jak będzie Polonia silna, to będziemy wspólnie silniejsi. I o taką siłę musimy mocno dbać. Chcę Państwa zapewnić: bardzo chcemy zabiegać o to, żeby to wsparcie dla Polonii było silniejsze, żeby było bardziej odczuwalne przez Polonię – zaznaczył marszałek Karczewski.

List do uczestników XX Forum Polonijnego wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Wspólnota Polonijna jest potężną, niezwykle ważną częścią polskiego narodu – zaznaczył prezydent.

– W najróżniejszych krajach świata mieszka około 20 mln osób o polskich korzeniach, identyfikujących się z polskością i żyjących polskimi sprawami (…). Ta 20-milionowa wspólnota to dzisiaj ogromny atut polskości (…). Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników XX, jubileuszowego Forum Polonijnego w Toruniu. Z całego serca witam na polskiej ziemi wszystkich naszych rodaków przybyłych z jakże licznych krajów i kontynentów. Reprezentują Państwo wielką polską rodzinę – podkreślił w swoim liście prezydent Andrzej Duda.

Do uczestników spotkania zwrócił się także obecny na XX Forum Polonijnym wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, który przechowywał insygnia symbole wolnej RP, mówił, że służba Rzeczpospolitej jest tą największą wartością, która każdego z nas kształtuje. I Państwo (…) przechowujecie tę wielką wartość – nie tylko insygnia i symbole, ale ja wierzę głęboko, że też najważniejsze wartości, które nas wszystkich ukształtowały – mówił do przedstawicieli Polonii obecnych w WSKSiM Mateusz Morawiecki.

XX Forum Polonijne zakończy się w niedzielę. Organizatorami wydarzenia są: marszałek Senatu RP, WSKSiM oraz Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Patronat medialny nad Forum objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj