Warsztaty dziennikarskie „Nowe Widnokręgi – zrozumieć media” w Oświęcimiu

W piątek, 5 października w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu odbyły się warsztaty dziennikarskie pt. „Nowe Widnokręgi – zrozumieć media”, prowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz pracowników Radia Maryja i TV Trwam. Zajęcia zostały podzielone na trzy bloki, każdy z nich koncentrował się na innym aspekcie medialnym; telewizji, radiu i prasie – piszą uczestniczki wydarzenia Aleksandra Czarnota i Katarzyna Rostecka.

W pierwszych dwóch częściach uczestnicy mogli poznać nieoficjalny charakter telewizji. Wzięli udział w tworzeniu różnego rodzaju programów „od kuchni”, a także odkryli tajemnice pracy i zabiegów stosowanych przez operatorów kamer i prezenterów. Czynności techniczne mają ogromny wpływ na odbiór finalnego materiału przez osoby znajdujące się po drugiej stronie ekranu. Obraz stanowi aż 70 proc. przekazu, dlatego sposób operowania kamerą oraz odpowiedni kadr mają tak duże znaczenie. Wyświetlone zostały również filmiki pomagające nam lepiej zrozumieć znaczenie elementów manipulacji obrazem. Dźwięk oraz sposób wypowiedzi także są istotne podczas przekazu telewizyjnego (23 proc.). Techniki manipulacji dźwiękiem pozwalają więc wywołać określone emocje u odbiorcy.

W kolejnej części wykładów zgromadzeni poznali funkcjonowanie radia. Transmisje radiowe nadawane są zwykle w częstotliwości 1 Hz. Na początku tej części zajęć została przedstawiona krótka historia rejestrowania dźwięków. Potem przeprowadzono eksperyment z udziałem widowni. Zarejestrowano głos kilku ochotników, a następnie za pomocą specjalnych programów poddano je przeróbce. Dowiedzieliśmy się, że na montażu jesteśmy w stanie dowolnie modyfikować głos, zmienić jego barwę, wysokość czy natężenie, wyciąć niektóre fragmenty, przez co w rezultacie możemy uzyskać całkowicie inną wypowiedź niż w oryginale. Podobne efekty wykorzystuje się także w muzyce, a techniki manipulacji dźwiękiem to często tajemnica pięknych głosów niektórych wokalistów.

Ostatnia częścią warsztatów była poświęcona prasie – czyli treści. Uczestnicy poznali znaczenie takich pojęć jak: manipulacja, perswazja, opinia oraz informacja. Dowiedzieli się jak napisać dobry tekst. Bardzo ważną kwestią jest to, aby był on łatwy w odbiorze i klarowny.

Obsługą medialną wydarzenia mogli zająć się uczestnicy wcieleni do tzw. Spec Grupy. Przeprowadzali wywiady z osobami obecnymi na sali, pytając o wrażenia dotyczące warsztatów, obsługiwali kamerę oraz prowadzili dokumentację spotkania. Na koniec Spec Grupa zaprezentowała efekty swojej pracy.

Aleksandra Czarnota/Katarzyna Rostecka

drukuj