fot. PAP/Leszek Szymański

Dni Pamięci Pawiaka

W dniach 6-9 października 2021 r. w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, oddziałach Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbędą się Dni Pamięci Pawiaka. W programie: wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin K. K. Baczyńskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się wykładami prof. dr. hab. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN): „Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa?” oraz dr. hab. Bogusława Kopki (Instytut De Republica): „Życie codzienne w okupowanej przez Niemców Warszawie 1939–1945”. Pomiędzy wykładami będzie prezentowany program historyczno-artystyczny: „Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka” w reż. Marii Reif.

W kolejnym dniu, 7 października, w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha odbędzie się cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…”. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej. Odprawiona zostanie również msza św. w Kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25.

Trzeciego dnia (8 października) odbędą się wykłady w Muzeum Więzienia Pawiak: „Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych” Zygmunta Walkowskiego, „Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych” dr hab. Anny Marek (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) oraz program historyczno-artystyczny w reż. Marii Reif.

Dni Pamięci Pawiaka zwieńczy sobotni koncert „Niebo złote ci otworzę…”w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny [tutaj].

 

Muzeum Niepodległości/radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl