W Warszawie odbędą się dziś Dni Pamięci Pawiaka

Wykłady historyków, spotkania z kombatantami i spektakle historyczno-artystyczne – tak będą wyglądały Dni Pamięci Pawiaka, które rozpoczynają się dziś w Warszawie. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się na terenie Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa.

Celem uroczystości jest kultywowanie pamięci o martyrologii i bohaterstwie osób osadzonych w murach dawnego warszawskiego więzienia i katowni w Alei Szucha.

Jak tłumaczy Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia „Pawiak”, w tym roku m.in. zostaną przypomniane sylwetki dwóch ważnych byłych więźniów.

– Janusza Korczaka, który jest troszeczkę zapomniany – Janusz Korczak przeszedł przez Pawiak – i druga sylwetka to sylwetka pani Wandy Ossowskiej, która była nazywana „pawiacką świętą” z tego względu, że była to osoba o niezwykłej charyzmie i niezwykłej odporności fizycznej i psychicznej. Proszę sobie wyobrazić, że była torturowana 57 razy, przesłuchiwana w Alei  Szucha, i nikogo nie wydała. Udało jej się przeżyć wojnę. Z Pawiaka zresztą została wywieziona do obozu na Majdanku – mówi Joanna Gierczyńska.

Podczas okupacji Niemieckiej w więzieniu na Pawiaku przetrzymywano 100 tys. osób, z czego 37 tys. straciło życie, a kolejne 60 tys.ws wywieziono do obozów koncentracyjnych i obozów pracy.

Ponad pół wieku temu na terenie dawnego więzienia wzniesiono Muzeum Więzienia Pawiak, które funkcjonuje jako oddział Muzeum Niepodległości.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl