fot. PAP/Marcin Obara

Złote Blachy dla policjantów walczących z piractwem przyznane

Przyczynili się do przerwania nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej, wykryli piratów programów komputerowych i fonograficznych – dostali za to Złote Blachy. Wręczenie nagród przyznawanych policjantom w uznaniu zasług w zwalczaniu piractwa muzycznego, telewizyjnego i komputerowego obyło się w środę w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

Złote Blachy przyznawane przez Koalicję Antypiracką, w skład której wchodzą producenci audio-wideo, fonograficzni oraz nadawcy telewizyjni, zostały wręczone po raz 19. Otrzymali je przedstawiciele czterech jednostek policji.

Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej w Krakowie oraz Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie został uhonorowany za szczególne osiągnięcia w zwalczaniu nielegalnego udostępniania sygnału telewizyjnego. Krakowscy funkcjonariusze przyczynili się do przerwania nielegalnego udostępniania za pośrednictwem internetu kart abonenckich płatnych platform satelitarnych. Była to największa do tej pory tego typu akcja.

Funkcjonariusz z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KRP Warszawa VII zostali wyróżnieni Złotymi Blachami za szczególne zaangażowanie w wykrywanie przestępstw naruszenia praw autorskich do programów komputerowych. Natomiast policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KW w Szczecinie wyróżniono za rozpoznanie w dziedzinie piractwa fonograficznego i jego związków z nielegalną dystrybucją sygnału telewizyjnego.

Pełnomocnik Związku Producentów Audio-Video Marek Staszewski przypomniał, że kiedy przed 19 laty po raz pierwszy wręczano Złote Blachy, piraci sprzedawali swoje produkty na stadionach i bazarach.

„Ze stadionów piractwo przeniosło się do cyberprzestrzeni” – powiedział.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Kamil Bracha pogratulował uhonorowanym funkcjonariuszom. Podkreślił, że zwalczanie piractwa w sieci jest coraz trudniejsze i wymaga od policjantów coraz bardziej specjalistycznej wiedzy oraz zaangażowania.

Prezes stowarzyszenia Sygnał zrzeszającego firmy medialne i telekomunikacyjne Teresa Wierzbowska poinformowała PAP, że każdego roku branża traci w wyniku piractwa ok. 3 mld zł. Podkreśliła, że z deklaracji polskich konsumentów wynika, iż rocznie wydają na treści i programy dystrybuowane w internecie w nielegalny sposób ok. 900 mln zł.

Złote Blachy to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej przyznawane corocznie jednostkom policji w uznaniu zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronie praw autorskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl