fot. PAP/Tomasz Gzell

Premier: Środki z uszczelnienia podatków mogą trafić m.in. na nowe linie metra w stolicy

Środki, które pojawiły się w budżecie, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, są przeznaczane na wielkie projekty; mogą być przeznaczone także na budowę nowych linii warszawskiego metra – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patrykiem Jakim, podkreślił, że Warszawa „potrzebuje gruntownej zmiany” i potrzebuje, żeby „jej gospodarz oglądał ją nie tylko z Placu Bankowego, ale żeby rzeczywiście znał problemy każdej z dzielnic”.

Pochwalił też propozycje programowe Patryka Jakiego, takie jak stworzenie nad Wisłą tzw. 19. dzielnicy, która miałaby stanowić „największy obszar innowacji w Europie” oraz dot. rozwoju infrastruktury, w tym budowy nowych linii metra.

„Dziś mamy jedną i jedną czwartą linii metra (…) bo nawet nie można powiedzieć, że półtorej linii metra” – wskazał Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę, że liczba ta odstaje od innych europejskich metropolii, takich jak: Paryż, Londyn, ale także Budapeszt.

Podkreślił, że środki, które pojawiły się wskutek uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, odebrane mafii i przestępcom podatkowym – na rzecz budżetu państwa, są dzisiaj przeznaczane na różne wielkie projekty, takie jak przekop Mierzei Wiślanej, czy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„I podobnie, tutaj w przypadku Warszawy, trzecia i czwarta linia metra, tak bardzo potrzebne dla rozładowania korków, dla czystego powietrza” – dodał premier.

PAP/RIRM

drukuj