fot. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113340634

Dni Pamięci Pawiaka 2022

W dniach 5-8 października w Warszawie odbędą się Dni Pamięci Pawiaka. To cykl wykładów, spotkań, wydarzeń rekonstruktorskich i artystycznych. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary niemieckiego więzienia politycznego.

Obchody Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się w środę 5 października o godz. 9.00 w Muzeum Więzienia Pawiak.

Otwarcie wystawy planszowej związanej z Dniami Pamięci Pawiaka poprzedzi wykład Magdaleny Hartwig z Archiwum Akt Nowych zatytułowany „Piszę, bo wydaje mi się, że widzę. Napisy na ścianach więzienia śledczego Gestapo w alei Szucha 25 w Warszawie. Prezentacja dokumentów z Archiwum Akt Nowych” oraz program historyczno-artystyczny „Więc zatrzymaj się i patrz” w reż. Marii Reif. Spektakl będzie codziennym (oprócz soboty) punktem programu wydarzenia, podobnie jak zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak.

Poza tym w ramach Dni Pamięci Pawiaka będą miały miejsce liczne prelekcje dot. walki i martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej.

W czwartek (6 października) nastąpi otwarcie innej wystawy: „Martyrologium polskiego duchowieństwa katolickiego pod niemiecką okupacją 1939-1945”. Poprzedzi je wykład Andrzeja Ruteckiego ze Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” pt. „Niemiecka eksterminacja polskiego duchowieństwa katolickiego, w tym więźniów Pawiaka, w KL Soldau”.

Równocześnie tego samego dnia w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha 25 będzie miał miejsce cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych „Lepiej zginąć, niż zdradzić sprawę” przygotowany we współpracy z rekonstruktorami historycznymi i MEiN.

O godz. 18.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37) odbędzie się Msza św. w intencji ofiar Pawiaka i katowni gestapo na Szucha 25.

Piątek będzie w całości poświęcony stałym punktom programu i wykładom poświęconym powstańczemu batalionowi „Pięść” oraz ofiarom Pawiaka zamordowanym w Treblince.

W sobotę zamiast stałych elementów programu odbędzie się koncert „WSPOMNIJMY… w hołdzie więźniom Pawiaka”. Zorganizowany został on w setną rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego, poety i powstańca warszawskiego, który zginął podczas walk z Niemcami.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl