fot. PAP/Wojtek Jargiło

Polska modernizuje obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom w Zamościu pierwszy egzemplarz systemu Mała NAREW. Szef MON zatwierdził też umowę ramową na system „Pilica+”. W uroczystości wziął również udział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace.

Wyrzutnia „Mała NAREW” trafiła do 18. Pułku Przeciwlotniczego. Zestaw składa się z polskich radarów i ciężarówek oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet.

Szef MON w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

– Wyciągamy wnioski z wojny, która toczy się na Ukrainie. Wiemy, jakimi metodami posługują się Rosjanie, którzy atakują Ukrainę. Wiemy, jak budowana jest odporność armii ukraińskiej i nie mamy wątpliwości co do tego, że obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa stanowi ważny element bezpieczeństwa. Stąd też rozpoczęliśmy proces współpracy z Wielką Brytanią – oznajmił Mariusz Błaszczak.

W ramach programu „Pilica+” polskie wojsko pozyska w sumie 21 baterii, które będą obsługiwać brytyjskie pociski CAMM.

Pierwsze seryjne zestawy Pilica bardzo krótkiego zasięgu są już na wyposażeniu polskiej armii. Dysponuje nimi m.in. dywizjon rakietowy w Sochaczewie. Zestawy mogą zwalczać samoloty, śmigłowce, drony oraz pociski manewrujące z odległości kilku kilometrów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl